Boje na Donbasu se zintenzivňují. Rusové tam dobyli první město

Ruská ofenziva na východě Ukrajiny si zapsala první úspěch. Rusové po stáhnutí ukrajinských vojáků obsadili město Kreminna.

i Zdroj fotografie: S vědomím Kamila Galeeva / Twitter
                   

Jak informuje server The Guardian, město Kreminna má více než 18 tisíc obyvatel a leží 560 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Teď je obsazeno ruskými okupanty. Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Gajdaje se museli ukrajinští vojáci stáhnout, protože je Rusové obklíčili „ze všech stran“, jak cituje jeho slova The Guardian. Nedošlo k tomu bez ztrát na životech. Padnout mělo za oběť ruské agresi mnoho civilistů. „Máme oficiální statistiky – asi 200 mrtvých – ale ve skutečnosti je jich mnohem víc,“ cituje guvernérova slova The Guardian.

Mnoho mrtvých civilistů

Není ale jasné, jakého období se odhadovaný počet mrtvých týká. Faktem ale zůstává, že s lidmi z Kreminny, kteří nebyli evakuováni, se není možné aktuálně spojit. Jakmile se ukrajinská vesnice nebo města dostanou pod ruskou okupaci, tak ztratí telefonní i internetové spojení. Ještě než k tomu došlo ale dostala řada příbuzných od obyvatel města zprávu, že v ulicích probíhají velké boje. Používány měly být raketomety i tanky, nad městem létala ruská letadla a vrtulníky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Oběť války

Jak uvedla pro server The Guardian vedoucí dobrovolnické organizace City Korupus Oleny Stetsenko, v Kreminně zůstalo zhruba 3500 obyvatel. Je tak zřejmé, že většina obyvatel se stihla evakuovat. Podle radní města Natalie Čekuty k tomu došlo hlavně v posledních třech týdnech. Ona sama se na tom podílela. Naposled byla ve městě v sobotu 16. dubna, kdy se evakuovalo 17 lidí. Někteří podle serveru The Guardian přiznali, že se pro odchod z města rozhodli po spatření záběrů z Buče a Hostomelu.

Padne i Mariupol?

Tedy z měst, které byly okupovány ruskými vojsky a zůstala po nich spoušť. Nejen materiální ale i lidská. Evakuovaným obyvatelům a příbuzným těch, kteří v Kreminně zůstali, tak nezbývá než doufat, že se podobná situace nebude opakovat. Ruská vojska obsadila město v pondělí. Nemusí ale jít o poslední větší úspěch ruské armády na východě země v tomto týdnu. Jak informuje ČTK, obránci Mariupolu avizují, že dokáží odolávat ruským útokům už jen několik dní, možná dokonce jen několik hodin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mariupol

Toto varování na sociální síti Facebook uvedl ukrajinský armádní velitell Serhij Volynskyj. Požaduje, aby světoví lídři zorganizovali evakuaci oceláren Azovstal. Tento rozsáhlý komplex je poslední místem, které se daří ukrajinským sílám v Mariupolu bránit. Taková výzva ale přichází v době, kdy ruské ministerstvo obrany vyzvalo Ukrajince ve městě ke složení zbraní. Získání přístavního města je pro Rusko velmi strategické díky propojení s anektovaným poloostrovem Krym. I proto je jedním z největších center ruského bombardování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články