Na Západě jsou nuceni jíst veverky, tvrdí ruská propaganda. Není daleko od pravdy

Ruská státní média během války na Ukrajině zesílila svůj protizápadní postoj. O životě na Západě často šíří zcela lživé informace.

i Zdroj fotografie: Flixtey / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Web Fakt připomíná ostré výroky ruské moderátory Olgy Skabajevové o tom, že ve Velké Británii budou kvůli nedostatku potravin jíst maso z veverek. Její prohlášení ale nevychází z úplné lži a není zas tak daleko od pravdy. Server Fakt informuje, že na ostrovech opravdu padl nápad na podporu konzumace veverčího masa. Důvodem je i snaha zbavit se těchto hlodavců, kteří se ve Velké Británii přemnožili. Veverka šedá má mít libové maso, protože žije v přirozených podmínkách, dodává Fakt.

Propaganda využívá situace

Počty veverek se v Británii nedaří kontrolovat. Jedná se navíc o invazivní druh, jež vytlačuje původní, domácí veverky. I proto nápad na jejich konzumaci některé zaujal. V Británii tak již existují restaurace, kde se veverčí maso podává. Například v Edinburghu ho připravuje šéfkuchař Paul Wedgwood, který je velkým propagátorem pokrmů z veverek. Na ostrovech se dokonce od roku 2008 prodává maso z veverek i v supermarketech, píše dále web Fakt.

Propagace pojídání veverek je znatelná i v televizních pořadech. V březnu bylo veverčí maso servírované hostům pořadu This Morning, což u některých lidí vyvolalo pobouřené reakce. Kritika směřovala především k nehumánnímu zacházení se zvířaty, píše Fakt.

Ruská propaganda však celou věc podala po svém. Téma spojila s tím, že ve Velké Británii jsou v posledních týdnech problémy s dostupností některých druhů ovoce a zeleniny. Na vině je hlavně počasí, roli v tom ale hraje také brexit a vysoké ceny energií. Skabajevová této kritické situace využila a ve své show uvedla, že by mohly britské restaurace bojovat s nedostatkem jídla v zemi právě podáním veverčího masa.

Maso z veverek i kočičí žrádlo

Podle propagandistky se země do špatné finanční situace dostala proto, že veškeré prostředky dala na zbraně pro Ukrajinu. Legraci si dokonce ruská moderátorka dělala i z toho, že lidé v Británii budou muset běhat po parcích a nahánět veverky, aby se najedli, uvádí Fakt. Není to navíc poprvé, co se Skabajevová pustila právě do Velké Británie. Letos ve svém pořadu také tvrdila, že lidé žijící v Cardiffu jsou kvůli rostoucím nákladům na jídlo nuceni jíst krmivo pro kočky, které si navíc ohřívají na radiátorech, jak Události247 psaly v lednu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Británii jsou kvůli nedostatku v některých obchodech určité druhy ovoce a zeleniny na příděl

Skabajevová se v minulosti opřela také do britských žen, které jsou podle ní nuceny k prostituci, aby vůbec přežily. Snaží se tak Rusům vykreslovat, že život na Západě je velmi těžký. Zároveň je však nutné uvést, že ani tehdy si své tvrzení zcela nevymyslela. V jedné reportáži pracovník potravinové banky z Cardiffu opravdu uvedl, že někteří Britové jí krmivo určené pro domácí mazlíčky, jak psal web Daily Mail.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články