Buča uklízí a znovu ožívá. Masakr připomíná hlavně zničená ruská vojenská technika

Do zničeného města Buča se pomalu navrací jeho obyvatelé. Přestože se snaží začít znovu, někteří se stále bojí a mají sbaleno k odchodu. Některé páry uzavírají manželství.

i Zdroj fotografie: S vědomím Volodymyra Zelenského / Facebook
                   

Snímky, které obletěly celý svět. Záběry na mrtvá těla rozházená v ulicích Buči byly skličující i pro otrlé povahy. Každý si pokládal otázku, jak něco takového mohli Rusové spáchat. Jak připomíná server Deník, ukrajinské ministerstvo obrany tvrdilo, že nejen v Buči, ale i v dalších městech a vesnicích kolem Kyjeva zůstaly po odchodu ruských jednotek desítky až stovky mrtvých civilistů. Někteří měli být také mučeni, což dokládaly fotografie těl se svázanýma rukama za zády. Odsouzení Ruska bylo v té chvíli samozřejmé pro všechny.

Dvě odlišná tvrzení

Objevily se ale také informace, že všechno mohlo být docela jinak. Podle ruského kanálu na sociální síti Telegram s názvem „Válka proti fejkům“ byl celý masakr v Buči zinscenován ukrajinskými ozbrojenými silami a zahraničními médii, jak píše server Deník. Vyjádření sdílelo i ruské ministerstvo obrany. Vše mělo potvrzovat video pořízené z pomalu jedoucího auta. Na něm má být viditelné, že jedna z obětí pohnula rukou a u jiné mělo dojít k náznaku posazení. Nešlo ale o jedinou teorii, která odporovala ukrajinskému narativu.

Další verze tvrdila, že k masakru došlo, ale způsobily ho ukrajinské jednotky. Ty měly začít Buču ostřelovat po odchodu ruských vojáků. K této verzi ale nebyl doložen žádný důkaz. Stejně jako k tvrzení, že masové hroby nalezené po odchodu ruské armády vykopali sami Ukrajinci. S ukrajinským scénářem příběhu nesouhlasil ani ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Ve městě Buča v Kyjevské oblasti byl proveden další falešný útok poté, co ruští vojáci tuto oblast v souladu s plány a dohodami opustili,“ cituje jeho slova server Deník.

Strach nezmizel

Výpovědi obyvatel ale dávají nástin toho, jaká je situace v Buči aktuálně. Jak píše server Blesk, boje tam připomínají hlavně pozůstatky vojenské techniky. Z ní si udělal sbírku majitel jednoho tamního baru Borys Tkačenko. K vidění jsou u něj miny, plynová maska, zbytky vojenského proviantu nebo také část rakety, informuje dále Blesk. „Odklizení co největšího počtu stop po ničení způsobeném ruskou armádou bylo důležitým krokem k hojení ran, které obyvatelé Buče utrpěli,“ řekl listu The New York Times místní zastupitel Taras Šapravskyj.

Přestože se lidé do Buče vrací, bezpečně se tam necítí. I proto někteří nevolají zpět své rodiny, které poslali do bezpečí. Tkačenko má například manželku s dítětem ve Švýcarsku, ale nemůže za nimi odjet kvůli mobilizaci. „Chci normální život, a k němu potřebuji svoji rodinu. Ale nemůžu je přivézt zpět, protože když jdu spát, nevím, co přijde ráno. Pořád mám sbalené zavazadlo,“ cituje majitele baru ČTK. Na znamení, že se život vrací k normálu, úřad v minulém týdnu začal opět přijímat registrace pro uzavření manželství. Páry sem přicházejí denně, píše iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články