V pátek finská společnost Gasum oznámila, že byla informována o chystaném přerušení dodávek plynu z Ruska. V sobotu ránu už byly kohoutky utaženy.
Otázka, která se objevuje od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Je Česko schopné být na Rusku nezávislé? Odpověď málokoho potěší. Ne. Minimálně se Česko neobejde prozatím bez ruského plynu, vysvětluje iDnes. Tuzemsko je totiž na dodávkách plynu z Ruska závislé téměř ze sta procent. Pokud by se kohoutky utáhly, došlo by k velkému problému. Nejde jen o dodávky tepla, ale ohrožen by byl do velké míry také průmysl a celkový výkon ekonomiky, dodává iDnes.
Které země si už poradily?
Česku by totiž nezbývalo nic jiného než využívat plyn ze zásobníků, omezovat spotřebu a hlavně doufat, že ostatní členské státy Evropské unie budou solidární. Velká část z nich je ale také na ruském plynu závislá. Slovensko podobně jako Česko, Maďarsko z 85 procent a Německo podle serveru E15 ze 60procent. Celkově podle E15 Rusko obstarává v EU zhruba 40 procent veškeré spotřeby plynu. A to rozhodně není málo. Zastavení dodávek ruského plynu jsou tak schopny zvládnout jen ty státy, které neodebírají příliš velké množství a mají možnost alternativy.
Prvními zeměmi, do kterých přestal proudit plyn z Ruska, bylo na konci dubna Bulharsko a Polsko. Varšava ale byla na takovou situaci připravena. Zásobníky měla naplněny na 80 procent a polský podnik PGNiG byl schopen nakupovat plyn v západní Evropě i ve Spojených státech a Kataru, jak informoval iDnes. Navíc na podzim chce Polsko spustit plynovod Baltic Pipe, který zajistí dodávky norského plynu, a tak se Polsko bez ruského plynu obejde. A kvůli zastavení dodávek ruského plynu se nehroutí ani Finsko.
Terminály na LNG
Skandinávská země má kohoutky s ruským plynem utaženy od sobotního rána, jak píše server ČT24. Důvodem mělo být odmítnutí požadavku Gazpromu na platbu v rublech. Finsko ale není na ruském plynu závislé a je schopno si výpadek ihned nahradit. „Během nadcházející letní sezony bude Gasum zásobovat své zákazníky z jiných zdrojů prostřednictvím plynovodu Balticconnector,“ cituje vyjádření společnost ČT24. Česko by se rozhodně s takovým rychlým přerušením dodávek vypořádat neodkázalo, i když se také na toto riziko připravuje.
Ve hře je především zkapalněný zemní plyn. Jak píše server DeníkN, Česko má možnost získat LNG přes Nizozemsko. Země bude mít totiž už na podzim k dispozici dva plovoucí terminály na zpracování LNG ze zámoří. Navíc i státní podnik Čepro je připraven postavit terminál přímo v Česku, přestože není přímořským státem, informovala ČTK. Scénář dopravy by vypadal tak, že by zemní plyn nejprve dorazil na baltské pobřeží a následně by se ve zkapalněné podobě dopravoval nákladními vlaky k terminálu na Litoměřicku.