Lyžařská sezóna startuje. O víkendu budou příznivé podmínky pro zimní sporty

Dostatečná sněhová pokrývka na českých horách nastartovala sezónu na horách. Vydatné sněžení nahradí v příštím týdnu oteplení.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na horách se přes víkend udrží zimní počasí. Teploty zůstanou většinou i přes den pod bodem mrazu a místy se přidá občasné slabé sněžení či sněhové přeháňky. Po dlouhé době budou začátkem prosince dobré podmínky pro zahájení zimní sezóny na českých horách, většině lyžařských střediskách se spustí lanovky a vleky. Některé areály jsou již otevřené od minulého víkendu. O povětrnosti informoval i server TN.

Situace na horách

Ve středu leželo na Šumavě od deseti do 40 centimetrů a na hřebeni 50 až 65 centimetrů sněhu, v Krušných horách nejčastěji od deseti do 25 centimetrů, na hřebeni kolem Klínovce a Fichtelbergu bylo 25 až 35 cm sněhu. Mezi deseti až zhruba 40 centimetry bylo v Jizerských horách, Orlických horách a v Krkonoších. Kolem půl metru sněhu bylo ve středu v Jeseníkách.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hory

Ve čtvrtek sněhu dál přibývalo. V noci přišlo sněžení od jihu a postupně se rozšířilo téměř do celého tuzemska. Přes noc napadlo až pět centimetrů sněhu, ve čtvrtek přes den dalších deset, ojediněle i patnáct. Do pátečního rána přibude ještě v západní části republiky pět, na východě i deset centimetrů sněhu a v Jihomoravském kraji možná ještě více.

Velmi dobré přírodní sněhové podmínky podpořila i výroba technického sněhu, kvalita sjezdových tratí je tak na úvod sezóny velmi dobrá. Užijí si i běžkaři, kteří již najdou upravené běžkařské tratě ve všech českých pohořích, strojově upraveno je již kolem 300 kilometrů tras, uvedl ČHMÚ.

Stav o víkendu

Během pátečního dopoledne bude sněžení ustávat a odsouvat se dále k severovýchodu. „Zatím je předpoklad, že nejvíce sněhu napadne ve východní polovině území, a to nejen na horách, ale i v nižších a středních polohách, a naopak méně v západní polovině Čech,“ citovala Česká televize ČHMÚ.

iZdroj fotografie: Doug Bull / Creative Commons / CC BY-SA
Tající sníh

Od pondělí se podle meteorologů začne oteplovat. V Čechách bude místy pršet, jen na horách sněžit. Na Moravě a ve Slezsku bude ještě v první polovině týdne pokračovat zimní počasí, odpolední teploty se ale postupně dostanou až k pěti stupňům Celsia.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články