Česká ministryně obrany Jana Černochová podepsala smlouvu o obraně sousedního vzdušného prostoru se svým slovenským a polským protějškem.
Deklarace tří států potvrzuje pomoc Slovensku na jeho vojenské letecké základně Kuchyňa, píše web CNN Prima News. V případě potřeby budou nad Slovenskem vzlétávat české či polské letouny. Za českou stranu stvrdila dohodu Jana Černochová, za Slovensko Jaroslav Naď a za Polsko Mariusz Błaszczak. K podpisu ministrů došlo v rámci mezinárodních leteckých dnů SIAF 2022 na základně Kuchyňa, kde proběhla letecká show polské stíhačky F-16. Právě tyto letouny se snaží získat i Slováci, a proto se vzdávají stávajících stíhaček MiG-29.
Společné úsilí se vyplatí
Podle tamního šéfa obrany má armáda problémy nejen s jejich technickým provozem, ale také v dostupnosti pilotů. Mig-29 proto chce slovenská vláda přenechat Ukrajině na pomoc ve válce proti Rusku, jak dále píše web CNN Prima News. Dohodu, ke které došlo mezi Slovenskem, Polskem a Českem si všichni tři ministři pochvalovali. Naď Černochové před médii poděkovala za „fantastickou spolupráci“, píše web CNN Prima News. A právě Česko a Slovensko uzavřeli v Kuchyni ještě další spolupráci.
Podle české šéfky resortu obrany budou země společně usilovat o nákup obrněnců, konkrétně o švédská bojová vozidla CV90. Oběma státům by to mohlo přinést nižší cenu kupované techniky či zapojení českých a slovenských firem do oprav a do výroby náhradních dílů, píše web Seznam Zprávy. „Tohle je ten nejlepší způsob pro obě země, a to nejen z hlediska bonusu v podobě nižších cen, ale v jednom regionu bude té techniky víc. Můžeme se spojit, abychom naše firmy zapojily do opravárenství, do výroby náhradních dílů,“ uvedla Černochová pro web.
Závazky vůči NATO
Bratislava si vybrala Švédsko jako dodavatele obrněnců už v červnu. Nakoupit chce 152 strojů v hodnotě zhruba 1,69 miliardy eur (41,6 miliardy korun). Česko pak v červenci zrušilo tendr na nákup pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun a rozhodlo se oslovit přímo švédského výrobce BAE Systems, připomíná server Seznam Zprávy.
„Pokud to dotáhneme do konce, vojáci budou mít stejnou techniku. Projekt směřuje k posílení obranných průmyslů, slovenského i českého. Společnou akvizicí dokážeme snížit celkovou cenu,“ uvedl slovenský ministr obrany. Nákupem obě země zmodernizují vybavení svých armád. Česká strana se v NATO zavázala vybudovat do roku 2026 těžkou mechanizovanou brigádu s moderními tanky a bojovými vozidly. Podobný slib dalo také Slovensko, jak dále píše web Seznam Zprávy.