Inflace na šesti procentech. Ministerstvo financí zvýšilo odhad na příští rok

Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura nastínil, že ke snížení inflace povede třeba zvýšení nabídky práce nebo otevření pracovního trhu zaměstnancům z Ukrajiny.

i Zdroj fotografie: S vědomím Aleny Schillerové / Facebook
                   

Průměrná inflace v příštím roce dosáhne podle odhadu ministerstva financí šesti procent. Svou podrobnější prognózu ministerstvo zveřejní v úterý. V Otázkách Václava Moravce to uvedla ministryně financí Alena Schillerová. V zatím posledním zveřejněném odhadu přitom úřad počítal s 3,5 procenta inflace. Schillerová zároveň zopakovala, že zvyšování úrokových sazeb centrální bankou nebude mít na inflaci vliv. Inflace v průběhu času snižuje hodnotu peněz, tedy za 100 korun si dnes koupíte méně, než byste si koupili včera.

Inflace na začátku roku může být 7 procent

Česká národní banka ve čtvrtek v rámci nové prognózy výrazně zvýšila odhad inflace. Letos očekává průměrných 3,7 procenta, v srpnu to přitom byla tři procenta. Příští rok by inflace měla podle odhadu centrální banky stoupnout na 5,6 procenta z dříve odhadovaných 2,8 procenta. V roce 2023 by poté měla inflace klesnout na 2,1 procenta. Ministerstvo financí i centrální banka očekávají na počátku příštího roku inflaci až kolem závratných sedmi procent.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Alena Schillerová

Krok centrální banky je podle kandidáta ODS na ministra financí Zbyňka Stanjury oprávněný a pochopitelný. Upozornil, že vysoká inflace znehodnocuje úspory lidí a růst inflace podpořily kroky dosluhující vlády Andreje Babiše. „Starost o měnovou stabilitu má centrální banka. Česká národní banka musí něco dělat. Paní ministryně to ví, že se to neprojeví v řádech týdnů,“ řekl v pořadu Stanjura. Zvýšení sazeb se podle centrální banky v ekonomice projeví za 12 až 18 měsíců.

Škrtnout 80 miliard bude oříšek

Stanjura nastínil, jako kroky nové vlády by mohly vést ke snížení inflace. Jde o zvýšení nabídky práce, otevření pracovního trhu zaměstnancům z Ukrajiny a zjednodušení pravidel na pracovním trhu. Podle něho by se mohlo přijmout až 10 tisíc zahraničních pracovníků. Současně by pomohlo také zjednodušení stavebních řízení, protože na inflaci má velký vliv i růst cen nemovitostí. Podle Schillerové by nezaměstnanost měla příští rok činit 2,7 procenta, což je stejně jako v srpnové prognóze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Česko zřejmě bude hospodařit v rozpočtovém provizoriu do konce března příštího roku. Podle Stanjury je k přepracování návrhu rozpočtu potřeba zhruba šest týdnů. Nová vláda koalic Spolu a PirStan má podle Stanjury v plánu snížit výdaje rozpočtu o 80 miliard korun. Dosluhující vládou schválený schodek rozpočtu na příští rok činí 376,6 miliardy korun. Dosluhující ministryně financí řekla, že bez zaškrcení investic je nereálné z rozpočtu ušetřit 80 miliard.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články