Česko převzalo předsednictví EU. Fiala si myslí, že Evropa může z krize vyjít silnější a bezpečnější

Premiér Petr Fiala zahájil české předsednictví EU společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server CNN Prima News, při zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) předseda vlády Petr Fiala (ODS) především ocenil práci Francie, po které Česko předsednictví přebralo. Důvodem je hlavně to, že se zemi podařilo udržet jednotu členských států v případě ukrajinské krize. Fiala zmínil podporu válkou zasažené země a sankce proti Rusku, píše CNN Prima News.

Připomínka Havla

„A když mluvím o sankcích, tam se velmi dobře ukazuje nutnost spolupráce Komise a předsednické země a celé Evropské rady, protože právě v přípravě sankcí sehrála komise pod vedením Ursuly von der Leyenové skvělou práci,“ cituje Fialova slova server CNN Prima News. Český premiér tak vyslal poděkování k Leyenové, která zahajovala české předsednictví EU v Litomyšli společně s ním. Bylo evidentní, že si s českým předsedou vlády rozumí, a proto poděkování oplatila.

iZdroj fotografie: Uživatel Občanská demokratická strana / Creative Commons / CC BY-SA
Petr Fiala

„Vím, že vám Evropa leží na srdci a není náhodou, že jedna z vašich prvních cest vás přivedla do Bruselu,“ připomněla šéfka Evropské komise, informuje CNN Prima News. Dále Leyenová ocenila, že česká vláda pracuje pro Evropu, a proto zemi předpovídá úspěšné předsednictví. „Vaším mottem je ‚Evropa jako úkol, nově přebudovat a posílit‘. To je citát Václava Havla, který je relevantní i dnes,“ cituje z proslovu Leyenové CNN Prima News. Fiala se také při příležitosti zahájení vyjádřil k prioritám předsednictví v nejbližší době.

Společný postup jako nutnost

CNN Prima News píše, že Fiala se s Komisí shodl, že nejdůležitější bude otázka energetiky, energetické nezávislosti a soběstačnosti EU, posílení bezpečnosti a dostupné energii za přijatelné ceny. Podle jeho slov musí Evropská unie v energetické politice postupovat společně. „Jedině, když toto budeme dělat, máme šanci krizi rychle a úspěšně vyřešit,“ prohlásil český předseda vlády. Jak dále píše CNN Prima News, Fiala je přesvědčen, že když bude EU spolupracovat je možné dosáhnout toho, že provede občany jednotlivých zemí skrz krizi úspěšně.

Výsledkem pak má být silnější, odolnější a bezpečnější Evropa. Udržení jednoty Evropské unie bude hlavním úkolem i podle analytiků, jak píše ČTK. A to zejména v přístupu k Rusku a Ukrajině. Podle experta Johannese Gruebela z bruselského think tanku European Policy Centre bude muset česká vláda zajistit akceschopnost evropského bloku. Jak dále píše ČTK, Gruebel také považuje za důležité, aby se politici shodli na reformách, které se týkají nejen migrace, ale také energetiky a samotného fungování unie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články