Česká kasa přijde o několik dalších miliard. Stát neuspěl v arbitráži s Diag Human

Česko bude muset za pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek zaplatit společnosti Diag Human 15,5 miliardy korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česko dostihla třicet let stará kauza a bude ho stát nemalé peníze. Jak informuje server Blesk, stát částečně neuspěl v mezinárodní arbitráži s Diag Human a bude muset zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy 15,5 miliard korun. Jedná se o obrovskou částku, přesto je třeba připomenout, že původně společnost po Česku požadovala 52 miliard korun. Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně ostatní nároky za 36,5 miliardy korun zamítl.

Dopis za miliardy

A za co má Česko zaplatit částku ve výši odpovídající rozpočtu ministerstva kultury na celý letošní rok? Jde o jeden dopis, který v roce 1992 poslal tehdejší ministr zdravotnictví dánské společnosti Novo Nordisk. V něm tehdejší šéf resortu Martin Bojar firmu varoval, že společnost Conneco (předchůdce Diag Human SE) je nedůvěryhodná, píše server Blesk. Dopisem mělo ministerstvo neoprávněně zasáhnout od obchodního vztahu společností a porušit dohodu o ochraně investic. Za pochybení má teď český stát zaplatit obrovskou částku.

Přitom původní požadavek na odškodnění byl daleko menší. Jak uvedl v rozhovoru pro iRozhlas redaktor Robert Břešťan, v roce 1996 požadovala firma Čechošvýcara jen 200 milionů korun. Velkou část nyní přiznané částky tvoří úroky. Jak dále Břešťan pro iRozhlas uvedl, z 15,5 miliard tvoří zhruba 12 miliard penále. Nabízí se tak otázka, proč Česko už dříve nezaplatilo. Odpověď je zřejmá už z toho, jak se ministerstvo financí postavilo i k nejnovějšímu rozhodnutí mezinárodní arbitráže. Resort se hodlá odvolat.

Prázdná státní kasa

„Ministerstvo financí nález v rozsahu přes 330 stran pečlivě analyzovalo a s jednomyslným souhlasem vlády podává dnes návrh na rušení nálezu k vrchnímu soudu v Londýně,“ cituje z prohlášení ministerstva server Blesk. Může se tak klidně stát, že tímto postupem, se částka opět navýší. Už v roce 2008 mezinárodní obchodní arbitráž přiznala Diag Human 8,3 miliardy korun. Je tak nepravděpodobné, že by najednou došlo ke změna názoru. Navyšovat se tak mohou nejen úroky, které bude český stát platit, ale také náklady na právní zastoupení.

Ani ty nejsou levnou záležitostí a pohybují se v desítkách milionů korun, jak uvedl pro iRozhlas Břešťan. To všechno přichází v době, kdy česká kasa zeje prázdnotou. Zadlužení země je obrovské především kvůli koronavirové krizi. Vláda se ale neuskromnila ani v posledních měsících, kdy pandemie polevila. Kabinet Petra Fialy posílá mnoho peněz na Ukrajinu. Zemi zasažené válkou pomáhá nejen finančně, ale také dodávkami zbraní a velkou podporou ukrajinských uprchlíků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články