Čínští a ruští špioni v Česku: Je možné, že nastane katastrofa světových rozměrů

Ohledně čínských a ruských špionů se objevuje čím dál více znepokojivých informací. Peking se neštítí ani vyslat do cizí země své policisty.

i Zdroj fotografie: the Daleks / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dvě neoficiální pracoviště čínské policie mají fungovat v Praze, píše web Echo24. Podle lidskoprávní organizace Safeguard Defenders, která s těmito zjištěními přišla, jsou policisté v cizích zemích prodlouženou rukou čínských úřadů. Za cíl mají šířit propagandu a zastrašovat čínské občany žijící v zahraničí. Nejde přitom jen o Česko. Jak dále píše web Echo24, po světě je nejméně 54 podobných kanceláří. Údajně měly asistovat u operací, kvůli kterým se 230 tisíc čínských občanů vrátilo do své vlasti.

BIS o všem ví

Je tak zřejmé, že tyto aktivity jsou více než znepokojivé. Překvapivé ale je, že česká policie tvrdí, že o činnosti čínských policejních orgánů na území Česka neví. Přesto české úřady zprávy o činnosti čínské policie na českém území zaregistrovaly. „Věc plánujeme s čínskou stranou projednat,“ uvedla pro web Echo24 mluvčí ministerstva vnitra Lenka Do. K celé záležitosti se vyjádřila také čínská strana. Podle čínského velvyslanectví v Praze jsou pražské kanceláře „služebními stanicemi“ sloužícími k usnadnění administrativních úkonů pro čínské občany.

iZdroj fotografie: Bezpečnostní informační služba
BIS: Loni byli aktivní kyberšpioni zejména s vazbou na Rusko a Čínu

O policisty údajně nejde. „Dobrovolníci jsou místní nadšení Číňani, nikoliv čínští policisté, nejsou a nebudou zapojeni do vyšetřování trestných činů ani jiných činností,“ stojí ve vyjádření pro Echo24. V takovém případě by ale nedávalo smysl, aby se o tyto aktivity zajímala Bezpečnostní informační služba, což se děje. „Je možné také konstatovat, že nejen Čína, ale i některé další státy vyvíjejí aktivity ve snaze získat kontrolu nad vlastní diasporou v České republice,“ říká pro web Echo24 Ladislav Šticha, který je mluvčím kontrarozvědky.

Nejisté vyhlídky

BIS by přitom měla být obzvlášť na pozoru. Jak sama ve vyjádření zmínila, nejen Čína vyvíjí na našem území různé špionážní aktivity. Stačí připomenout kauzu Vrbětice. Jak bylo loni zveřejněno, na výbuchu v muničních skladech se podílela ruská tajná služba. Z Ruska hrozí nebezpečí i kvůli kyberútokům. V dubnu ministr vnitra Vít Rakušan označil ruské hackery za viníky kybernetických útoků na některé české weby, jak psal web Novinky. Mimo provoz byl kvůli tomu například i Portál veřejné správy.

iZdroj fotografie: abcMedia
Útoky hackerů na některé české weby pokračují podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost

Mnoho z útoků se přitom nemusí vůbec dostat na veřejnost. Při vyostření vztahů nejen s Ruskem ale i Čínou mohou navíc takové aktivity z jejich strany vůči Česku sílit. Lidé se ale nemusí ani dozvědět, že mohou být ohrožena jejich data či chod kritické infrastruktury. Úřady i BIS si často nechávají informace kvůli bezpečnostní hrozbě raději pro sebe. Hybridní válka skrze dezinformace a hackerské útoky patří přitom k velkým nebezpečím dnešní doby a občané by na to měli být upozorňováni. Ohroženi mohou být všichni.

Myslíte si, že by aktivity BIS měly být transparentnější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články