Čínský ministr zahraničí prohlásil, že jeho země už nebude dění na Ukrajině jen pozorovat, protože negativní důsledky konfliktu pociťuje celý svět.
Jak informuje server TN, čínský šéf diplomacie Wang I se vyjádřil ohledně krize na Ukrajině při telefonátu s maďarským ministrem zahraničí Peterem Szijjártem. „Naše země nepatří ke státům zapojeným do krizové situace na Ukrajině, ale nehodláme jen sedět a pasivně pozorovat, co se tam děje,“ řekl podle agentury TASS. Důvod je zřejmý. Podle čínského zástupce důsledky války na Ukrajině jsou citelné nejen pro Evropu, ale pro celý svět. Peking ale nemá v plánu zasahovat do konfliktu jakkoli silou.
Peking volá po míru
Naopak Čína chce být podporovatelem mírových jednání. „Je to pro nás tvrdá lekce. Každá ze zapojených stran by to měla brát vážně,“ cituje server TN šéfa čínské diplomacie. Podle Wang I je čínská vláda přesvědčená, že světové společenství se musí zaměřit na vytvoření „účinného a stabilního mechanismu pro zajištění bezpečnosti v Evropě“. Nezodpovězenou otázkou zůstává, jakým způsobem to hodlá Peking provést.
Jak připomíná web TN, dosud se Čína k válce na Ukrajině nijak nevymezovala. Stála za tím snaha nepoštvat proti sobě ani jednu ze stran. Prolomení mlčení ze strany Pekingu tak může předznamenávat mnoho. Neznamená to ale automaticky, že se postaví na stranu Ruska, jak zřejmě Putin předpokládá. Čína by kvůli tomu čelila západním sankcím. O tom, že se spolupráce s Ruskem nevyplácí se přesvědčili také úředníci na Ukrajině.
Na Ukrajině se kvůli Rusku vyhazuje
Kvůli podezření z kolaborace státních zástupců a zaměstnanců SBU byl odvolán také šéf ukrajinské tajné služby (SBU) Ivan Bakanov a generální prokurátorka Iryna Venediktová. Oba byli postaveni mimo službu na základně rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského, jak informuje server TN. Podle zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Smirnova nejde o definitivní odvolání.
Hlava státu chce tímto krokem jen zabránit vlivu vysoce postavených úředníků na probíhající vyšetřování. „Všichni už dost dlouho čekali na konkrétnější a možná i radikálnější výsledky Bakanova i Venediktové, aby své úřady očistili od kolaborantů a státních zrádců. Po šesti měsících války tam však stále nacházíme mnoho takových lidí,“ cituje Smirnova web TN.