Čínská lidová osvobozenecká armáda dostala od českého generálmajora dopis k 95. výročí. Ambasáda formalitu využila k propagandě.
Jak připomíná server Blesk, čínská armáda je zodpovědná za několik tragických událostí včetně vyvraždění desetitisíců Tibeťanů. Po kauze s dopisem to vypadá, že Česku tyto skutky nevadí. „Jménem příslušníků českých ozbrojených sil a jménem svým bych rád poblahopřál vám a členům Lidové osvobozenecké armády k příležitosti 95. výročí Lidové osvobozenecké armády,“ napsal generálmajor Ivo Střecha v blahopřání. Dopis odeslal zástupce nového šéfa generálního štábu armády Karla Řehky v polovině července, jak píše server Aktuálně.
Česko o spolupráci netuší
„Uvědomuji si důležitost tohoto výročí a přeji Lidové osvobozenecké armádě úspěch při podpoře misí OSN a posilování globálního míru a stability,“ cituje dále z písemnosti server Blesk. Taková vlídná rétorika se náramně hodila čínské ambasádě, která dopis zveřejnila na sociálních sítích spolu s oslavnými projevy čínských funkcionářů. „Lidová armáda vždy bojovala a jednala pod vedením Komunistické strany Číny, překonávala překážky a přinášela velké oběti, získávala jedno slavné vítězství za druhým,“ uvedl šéf diplomatické mise v Česku Čang Mao-ming.
Podle chargé d’affaires v Praze nebude Čína „nikdy usilovat o globální dominanci, expandovat a nikdy nebude vytvářet sféru vlivu“. Jak dále píše web Aktuálně, vojenský přidělenec také zmínil, že Peking usiluje o prohloubení spolupráce s českou armádou. O tom ale zřejmě nic neví česká strana. „V současné době s Čínskou lidovou armádou neprobíhá žádná spolupráce,“ uvedla pro web Aktuálně mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Dopis zaslaný čínské ambasádě je podle ní jen formální diplomatickou zvyklostí.
Problém jménem Tchaj-wan
„Armáda ČR zasílá gratulace k hlavním svátkům (a vojenským výročím) zemím, jejichž vojenští přidělenci jsou v Praze akreditováni. V daném případě byla gratulace zaslána k výročí 95. založení Čínské lidové osvobozenecké armády, což je jejich hlavní armádní svátek,“ uvedla mluvčí pro web Aktuálně. Podle webu čínská armáda zahájila v minulých dnech rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami kolem Tchaj-wanu. Peking tímto způsobem protestuje proti tomu, že ostrov navštívila šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.
Právě Tchaj-wan byl předmětem sporu v minulosti i mezi Českem a Čínou. Ze strany komunistického režimu byl v roce 2020 vyvíjen tlak na tehdejšího předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, aby ostrov nenavštívil. V dopise čínská ambasáda předsedovi horní komory vyhrožovala, že v případě uskutečnění cesty potrestá jeho, ale i české firmy podnikající v Číně. Písemnost předal senátorovi Pražský hrad. Kubera několik dní po setkání s prezidentem Milošem Zemanem zemřel, jak připomíná web Aktuálně.