Odborníci se neshodnou pro koho má být určena čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19. Přeočkování začne v létě

Aplikace druhé posilující dávky má podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka v Česku začít v srpnu. Přeočkování bude dostupné hlavně pro starší občany.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server TN, očkování čtvrtou dávkou vakcíny proti koronaviru má být určeno hlavně skupinám ohroženým těžkým průběhem onemocnění. „Ten nejpravděpodobnější scénář je pravidelné přeočkování rizikových skupin. Řekněme u seniorů a lidí nad 55 let by to očkování mělo začít někdy od srpna,“ cituje slova šéfa resortu zdravotnictví Vlastimila Válka server TN.

Čtvrtá dávka jen pro vybrané

Vakcinolog Roman Chlíbek by věkovou hranici oproti Válkovi zvýšil o deset let. „Preferujeme kategorii 65 plus,“ vysvětlil pro server TN. Podle něj cílení na vyšší věkovou skupinu vychází z názoru Evropské lékové agentury, která má „přesvědčivá data pro lidi starší 80 let“. Zcela jinak to pak vidí viroložka Ruth Tachezy, podle které jsou dostačující tři dávky. „Prostě bude fungovat to, co funguje s dalšími viry. To znamená občas se nakazíte buď bezpříznakově, nebo s lehkými příznaky. To stimuluje imunitu a není nutné dostávat další dávky,“ uvedla pro TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Z uvedených vyjádření tak vyplývá, že čtvrtá dávka rozhodně nebude v Česku pro všechny. Přeočkování by zatím dle zjištění TN mělo být dostupné jen nejstarším věkovým skupinám. Jde tak o stejný přístup jako v zemích, ve kterých se už druhá posilující dávka vakcíny proti covidu-19 aplikuje. Jako první začali s očkováním čtvrtou dávkou v Izraeli. Stát vakcínu zpřístupnil pro lidi nad 60 let, zdravotníky a osoby s oslabenou imunitou. V USA bylo očkování čtvrtou dávkou povoleno nedávno, a to pro osoby starší 50 let.

Česko může udat směr

Přínosy čtvrté dávky pro osoby starší 60 let potvrdila izraelská studie, jak informuje server E15. Ze závěrů vyplývá, že druhý booster od společností Pfizer/BioNTech dokáže ztrojnásobit ochranu před vážným průběhem v porovnání se třemi dávkami. Je tak zřejmé, že očkování u starších osob má smysl. Pokud by ale nakonec bylo opět přistoupeno k podávání další vakcíny pro všechny, zřejmě by odborníci už žádali po odpovědných lidech vysvětlení.

iZdroj fotografie: S vědomím Vlastimila Válka / Facebook
Vlastimil Válek

Je totiž jasné, že opět půjde hlavně o politické rozhodnutí. To naznačují také domněnky, že některé evropské státy mohou v budoucnu požadovat čtvrtou dávkou vakcíny kvůli cestování. Nešlo by o nic nového. Vidět jsme to do nedávna mohli například u Rakouska, které pro vstup do země vyžadovalo třetí dávku vakcíny. Český ministr zdravotnictví ale slibuje, že se pokusí o jednotnost v rámci Evropské unie. Možnost vlivu bude mít díky českému předsednictví Radě EU v druhé polovině letošního roku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články