Začátek příštího roku přinese ve válce velké boje. Rusko se už připravuje

Ukrajinští představitelé předpovídají, že nový rok přinese vyostření bojů. Podle nich má Moskva připravovat velkou ofenzívu.

i Zdroj fotografie: Григорий Сысоев / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajina je připravena na všechny obranné scénáře. V neděli tato slova opět zopakoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Ochrana našich hranic, jak s Ruskem, tak s Běloruskem, je naší stálou prioritou,“ cituje vyjádření ukrajinské hlavy státu ČTK. Zmínění Běloruska není náhodné. V pondělí ruský prezident Vladimir Putin navštíví sousední zemi a spekuluje se o zapojení Minsku do války na Ukrajině, píše ČTK. Další velká ofenziva má přijít podle vysokých ukrajinských představitelů v příštím roce.

Mobilizace byla úspěšná

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov předpokládá, že k tomu dojde v únoru. Putin má podle něj připravovat další velký útok poté, co Ukrajina dokázala ochránit svou klíčovou infrastrukturu, uvedl v rozhovoru pro web The Guardian. Zapojit se mají do války v příštím roce nově mobilizovaní ruští vojáci. „Výcvik přibližně 150 tisíc lidí účastnících se druhé části mobilizace už začal v různých táborech,“ uvedl šéf ukrajinské obrany pro The Guardian. Podle Reznikova navíc hodlá Rusko pokračovat v mobilizaci nad rámec té částečné.

„Kreml se snaží najít nové způsoby, jak vyhrát,“ uvedl pro web The Guardin. Další velký útok očekávají v příštím roce i další ukrajinští představitelé, píše web 444. Podle šéfa ozbrojených sil Valerije Zalužnyje mobilizace, kterou Putin vyhlásil na konci září, zafungovala. „Jsou stoprocentně připraveni,“ cituje jeho slova web 444. Není si jistý tím, kdy další ruská ofenziva přijde. Může to být „v únoru, v lepším případě v březnu, v nejhorším na konci ledna“. V roce 2023 očekává další ruskou ofenzivu i ukrajinský generál Oleksij Hromov, jak Události247 psaly zde.

Rusko bude chtít celou Ukrajinu

Podle něj zůstává nadále hlavním cílem Moskvy ovládnout celé ukrajinské území. Před tím varuje také náměstkyně ministra obrany Anna Malyarová, která upozorňuje na samolibost ukrajinských sil kvůli vojenským neúspěchům Ruska v poslední době. „My a svět bychom se neměli uspokojit, protože konečným cílem Ruské federace je dobýt celou Ukrajinu a pak jít dál,“ cituje její slova web 444. Reznikov ale věří, že Ukrajina je schopna ruským útokům nadále odolávat, a to díky spojencům, kteří dodávají nejen zbraně, ale také ukrajinské vojáky cvičí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém Patriot je jeden z nejvyspělejších zbraňových systémů, který si dokáže poradit i s balistickými střelami

„Kdyby to byl mlýnek na maso proti mlýnku na maso, prohráli bychom. Bylo chybou vidět nás jako malou sovětskou armádu bojující proti velké sovětské armádě. Samozřejmě, že velká sovětská armáda by vyhrála a malá sovětská armáda by prohrála, ale my nejsme sovětská armáda,“ cituje ukrajinského ministra obrany server 444. Ukrajině brzy pomůže hlavně systém Patriot, který plánují Kyjevu dodat Spojené státy, jak Události247 informovaly zde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou