Premiér Fiala: Součástí sedmého balíčku sankcí EU nebude omezení dodávek plynu z Ruska

Závislost řady zemí Evropské unie na ruském plynu je důvodem, proč omezení dodávek této komodity nebude součástí dalšího trestu pro Moskvu.

i Zdroj fotografie: Uživatel Občanská demokratická strana / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak píše web ČT24, sedmý balíček protiruských sankcí plánuje Evropská komise předložit v polovině července. Podle premiéra Petra Fialy by opatření měly členské státy schválit hned vzápětí. Předseda české vlády zároveň v rozhovoru pro agenturu Reuters prozradil, že další sankce EU budou zahrnovat zákaz dovozu zlata z Ruska a rozšíří se také seznam zboží dvojího užití, které je zakázané do Ruska dovážet.

Možné komplikace

Další tresty se budou týkat také konkrétních Rusů. Sedmadvacítka se ale nebude zabývat omezením energií z Ruska. „A to z toho důvodu, že musí platit pravidlo, že sankce musí mít větší dopad na Rusko než na země, které sankce uvalují,“ cituje vysvětlení českého premiéra server ČT24. Do sankcí tak nebude zahrnutý ani plyn, protože mnoho členských zemí, včetně Česka, je na jeho dovozu z Ruska závislých. „My budeme dělat všechno pro to, abychom se té závislosti co nejrychleji zbavili, ale nebude to to tuto zimu,“ cituje Fialu ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynovod

Přestože samy státy EU neplánují omezovat dodávky plynu z Ruska, jejich zastavení není vyloučené. Aktuálně na plynovou Nord Stream 1 probíhá údržba, která má trvat do 22. července. Především Německo se ale obává, že ani po tomto datu Rusko dodávky plynu neobnoví. Jak připomíná web ČT24, takový postup by narušil plány unijních zemí na doplnění zásob na zimu a mohlo by tak dojít k energetické krizi. I proto český premiér v rozhovoru pro Reuters zmínil nutnost hledat alternativní zdroje dodávek plynu, jako je například LNG.

Chystaná opatření

Mělo by i docházet ke sdílení dodávek mezi členskými státy. Fiala také podporuje myšlenku společných nákupů plynu v Evropě. Zároveň si ale uvědomuje technickou i administrativní náročnost takového procesu, a proto nepřepokládá, že k tomu mělo dojde ještě v letošním roce, píše web ČT24. V tomto týdnu Události247 poukázaly na možné scénáře, pokud by z Ruska přestal plyn proudit. Náhradní zdroj dodávek by musely najít především strojírenské a sklářské společnosti. V opačném případě ukončit svou činnost, což by vedlo k masovému propouštění.

To by nastartovalo spirálu, která by negativně ovlivnil život mnoha lidí v Česku. Jak ale připomíná agentura Reuters Evropská komise chystá kroky, které povedou k omezení spotřeby plynu v krizové situace. Jak píše server ČT24, komise chce zavést finanční pobídky pro firmy, které sníží svou spotřebu. Unijní státy by měly také omezit vytápění obchodů či kanceláří. Domácností by se omezení dotknout neměla, protože jsou podle unijního práva chráněnou skupinou spotřebitelů, na kterou dojde až nakonec, dodává ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články