Proč Rusové tolik stojí o východoukrajinský region? Důvodem může být i prorusky orientovaná část obyvatel

Oblast zvaná Donbas zahrnující samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku je od začátku invaze na Ukrajinu cílem ruských jednotek. Boje mohou ještě zesílit.

i Zdroj fotografie: Mstyslav Chernov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na důležitost Donbasu ve válce na Ukrajině upozorňuje server CNN. Soustředění ruské armády na východní část Ukrajiny je nepřehlédnutelné od začátku invaze. Důvodů je hned několik. Pro úplné pochopení, proč ruský prezident Vladimir Putin cílí právě na Donbas, je nutný návrat do minulosti. Oblast východní Ukrajiny byla významně ovlivněna druhou světovou válkou, ve které tam přišly o život statisíce civilistů a region zůstal vylidněný. Jak připomíná server E15 nový život Donbasu přinesl příjezd ruských občanů, čímž započala velká rusifikace celého regionu.

Obvinění z genocidy

Pro představu v roce 1989 se k ruskému původu hlásilo 45 procent obyvatel Donbasu. Následný rozpad Sovětského svazu ale přinesl krizi. I to bylo důvodem, proč v roce 1994 došlo na referendum, ve kterém 90 procent obyvatel Luhanska a Doněcka hlasovalo pro autonomii Donbasu a vyhlášení ruštiny správním jazykem. Nic z toho nakonec nenastalo. Nespokojenost se ale nevytratila a nepokoje se vrátily na Donbas v roce 2014, kdy proruští separatisté vyhlásili nezávislost Doněcké a Luhanské lidové republiky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený Doněck

Ukrajina na takový scénář nepřistoupila a boje na Donbasu tak pokračují celých osm let. Za tu dobu tam zemřelo více než 14 tisíc lidí. Zlom nastal 21. února letošního roku, kdy ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost regionů. O tři dny později Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Donbas, který se táhne od okolí Mariupolu až k severní hranici země, se stal hlavním cílem Moskvy. Argumentem Kremlu pro převzetí vlády nad oblastí je obvinění, že Ukrajinci páchají po celých osm let na Donbasu genocidu.

Bude hůře

Oblast Doněcka a Luhanska ale mohou být pro Putina významné také z jiného důvodu. Donbas je totiž rozsáhlým těžebním a průmyslovým regionem. Otázkou samozřejmě zůstává, v jakém stavu východní Ukrajina po skončení války bude. Obzvlášť, když konec konfliktu je zatím v nedohlednu. Dá se ale předpokládat, že Moskva se rozhodně nebude chtít vzdát. Důvodem může být i neúspěch ruských jednotek v okolí Kyjeva. Vojáci stáhnutí z této oblasti byli povoláni k bojům právě na Donbas. Boje v celé oblasti tak nadále zintenzivňují.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mapa východní Ukrajiny

Jak informuje server Deník, ukrajinská armáda informovala o dalších odražených útocích v Doněcké a Luhanské oblasti. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko celou oblast vylidnit a zničit. Stupňování bojů je navíc očekávané kvůli spekulacím, že Putin chce Donbas dobýt do 9. května. Americké zpravodajské služby se domnívají, že ruský prezident hodlá svůj úspěch oznámit na vojenské přehlídce u příležitosti oslav konce druhé světové války. Ukrajina ale nadále odolává i díky Západu, který zemi podporuje vojensky i finančně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články