Podle údajů České správy sociálního zabezpečení je v Česku 17 penzistů, kteří mají nadprůměrný důchod. Jejich počet se zvyšuje.
Jak připomíná server TN, průměrný český důchod po červnové valorizaci stoupl na 17 262 korun. Existuje ale mnoho těch, kteří si i o takové částce mohou nechat jen zdát. „Medián všech starobních důchodů vyplácených v Česku měl k červnu 2022 hodnotu 16 973 Kč,“ uvedla pro web TN mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jitka Drmolová. Z uvedeného tak vyplývá, že více než polovina českých důchodců dostává méně než 16 973 korun měsíčně.
Pod hranicí snesitelného
Dobrou zprávou ale je, že přibývá těch, kteří dostávají vyšší penzi. Například v roce 2015 pobíralo penzi 16 až 17 tisíc korun jen 33 tisíc důchodců. Letos v březnu už jich bylo více než 308 tisíc, píše dále web TN. Přesto jde o příjem, ze kterého je velmi těžké při stoupajících cenách kvalitně žít. Z červnového průzkumu Provident Financial vyplývá, že 35 procent Čechů z nízkopříjmových domácností si myslí, že pro důstojný život je třeba vydělávat alespoň 30 tisíc čistého měsíčně, doplňuje web TN.
Jak píše ČTK, to odpovídá zhruba průměrné čisté mzdě, na kterou dosáhne v Česku jen třetina lidí. Mezi důchodci je pak s penzí nad 30 tisíc korun méně než 14 tisíc lidí. Existuje ale malá skupina těch, kteří si užívají téměř pohádkový důchod. Jak vyplývá z údajů ČSSZ, 17 českých penzistů bere více než 70 tisíc korun měsíčně. Skupina těch nejbohatších důchodců přitom v posledních letech roste. V roce 2015 byli mezi důchodci jen 3 lidé, kteří pobírali penzi v nejvyšší kategorii.
Nepoměr je velký
Do budoucna už ale příliš počet těch, kteří mají nadprůměrné důchody, růst nebude. V roce 2015 byla nastavena nová pravidla, podle kterých je maximální výše důchodu necelých 39 tisíc korun, píše TN. Nad tuto částku mají důchod tak jen senioři, kteří odešli do důchodu před více než 7 lety. Naopak početnější může být v budoucnu skupina těch, kteří mají důchody nejnižší. Méně než pět tisíc korun měsíčně bere aktuálně přes 10 tisíc penzistů.
Podle ČSSZ tak tito lidé žijí pod hranicí chudoby. S existenčními problémy se potýkají i další důchodci, protože desítky tisíc českých seniorů bere méně než 10 tisíc korun měsíčně. Jak připomíná web TN, velký nepoměr mezi důchody je dán hlavně výší předchozích odvodů. Nárok na starobní důchod vzniká minimální dobou pojištění v délce 35 let. Bez splnění této podmínky nemá člověk nárok na žádný důchod.