Covid stál Česko v loňském roce 306 miliard korun. Částka je o 69 miliard vyšší než v prvním roce pandemie

Protiepidemická opatření a s tím související příjmy i výdaje měly loni o 69 miliard větší negativní dopad na státní rozpočet než v roce 2020.

i Zdroj forografie: Depositphotos
                   

Jak informuje ČTK, podle vlády byly výdaje rozpočtu zatíženy hlavně pokračující pomoci podnikatelům, zdravotnímu a sociálnímu systému a rozpočtům krajů a obcí. Jen pomoc podnikatelům stála Česko 68 miliard korun, jak vyplývá z návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok. Ten vláda předložila Sněmovně. Z dokumentu vyplývá, že navýšení plateb do zdravotního systému za pojištěnce státu stálo stát 50 miliard korun. Na deset miliard přišly transfery krajům a obcím.

Miliardové účty za vakcíny

Draze vyšly stát také mimořádné odměny zaměstnancům v lůžkové péči a v sociálních službách, na které bylo vynaloženo 17 miliard korun. Daleko menší položkou pak vedle toho byl nákup vakcín, který přišel na 6,5 miliard korun. Výrazný dopad měla pandemie také na příjmy státního rozpočtu. Celkově je správci kapitol vyčíslili na 146,7 miliard korun, což je o 67,8 miliardy korun více než v roce 2020, jak píše ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcinační látky

Nejvíce státní rozpočet zasáhlo zrušení zdanění takzvané superhrubé mzdy, kvůli čemuž poklesly příjmy státu o 49,4 miliard korun. Změna rozpočtového určení daní pak podle odhadu vlády připravila stát o 27,4 miliard korun. O dalších 13,9 miliardy korun připravilo rozpočet zrušení daně z nabytí. Zlomek pak vůči tomu představuje prominutí daně z přidané hodnoty u respirátorů, což bylo podle kvalifikovaného odhadu výpadkem ve výši 367 milionů korun.

Letošní rok

V materiálu, který vláda předložila, kabinet připouští, že mezi některými daňovými úpravami a pandemií může být diskutabilní spojitost. Přesto je uvádí v zájmu zachování meziroční srovnatelnosti. Bývalý kabinet Andreje Babiše předložil původní rozpočet na loňský rok s plánovými příjmy 1488,3 miliardy korun, ale kvůli dopadům pandemie je snížil o 103 miliard na 1385,6 miliardy korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Plánované rozpočtové výdaje naopak vzrostly o 77 miliard na 1885,6 miliard korun. Tím se plánovaný schodek zvýšil na rovných 500 miliard korun, píše ČTK. Konečný výsledek za loňský rok nakonec ukázal schodek 420 miliard korun. Letos by měla být situace lepší. Jak informuje ČTK, ke konci dubna rozpočet vykázal schodek 100 miliard korun, zatímco loni ve stejném období to bylo 192 miliard korun. Celkově počítá letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články