Evropa chce sankce, ale zároveň Rusko podporuje. Důvodem je hlavně závislost na plynu

Někteří politici upozorňují, že svým chováním Západ Ukrajinu už odepsal. Příkladem je třeba odmítavý postoj Německa k odpojení Ruska z mezinárodního platebního systému.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po invazi Ruska na Ukrajinu se mluví o nejtvrdších sankcích proti Moskvě. Spekulovalo se například o odstřihnutí Ruska z platebního systému SWIFT. Tím by bylo Rusko ekonomicky izolované, protože by nemohlo přijímat peníze ze zahraničí, připomíná server Echo24. Německo je ale zásadně proti této sankci, je totiž největším příjemcem dodávek ruského plynu. Do země v roce 2020 přiteklo z Ruska skoro 46 miliard kubických metrů zemního plynu. Odpojení Ruska z mezinárodního platebního systému by Němcům nákupy z Ruska znemožnilo.

Díky plynu má Rusko některé státy v hrsti

Odmítavé stanovisko vůči odpojení Ruské federace ze systému SWIFT ještě do dnešního rána měla Itálie, teď její vláda otičila, potvrdil to ukrajinský prezident Zelenskyj. Odpojení si nepřeje Rakousko, které je na čtvrtém místě v objemu dovozu plynu. Na proudění dodávek do Evropy je ale závislé i Rusko. Společnost Gazprom dodává přes 40 procent plynu z celkového dovozu do Evropské unie. Ruský prezident Vladimir Putin spoléhá na to, že k odpojení Ruska ze systému SWIFT nedojde, a proto tvrdí, že dodávky plynu do Evropy nebudou přerušeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Evropské unie

Odpojením by totiž Rusové nemohli dostat zaplaceno za nic, co do zahraničí prodají. Evropští lídři zatím k nejtvrdší sankci nesáhli. Obávají se, že vypnutí dodávek plynu a ropy by ceny těchto komodit vystřelilo ještě více nahoru. Někteří politici se ale domnívají, že tímto chováním Evropská unie pomáhá agresi Rusů financovat. Podle polského premiéra Matusze Morawiecki Evropa Ukrajinu odepsala jen kvůli svému strachu z vlastních ekonomických důsledků. Připomněl, že přes nákupy plynu a ropy dochází k podpoře Putinova útoku na Ukrajinu.

Podle ekonomů sankce Rusko příliš nepocítí

Podobně to vidí také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého nejsou sankce vůči Rusku dostatečné. Evropa a USA se dohodly, že Rusku omezí přístup ke kapitálu. Postihy jsou mířeny na energetiku, dopravu nebo obchod. Zasáhnout mají 70 procent ruského bankovního trhu. Sankce ale nejsou efektivní nejen podle řady politiků, ale také ekonomů. „Příjem z vývozu surovin je tak značný, že se Rusko nemusí zadlužovat. Nemusí tedy vydávat státní dluhopisy,“ uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ekonomické sankce

Podle něj tak Rusko sankce příliš nepocítí. Upozornil také na to, že Rusko není tolik zadlužené jako státy Evropské unie. „Což jej činí finančně odolnějším,“ vysvětlil. Právě odstřižení Ruska od systému SWIFT považuje za účinný krok, jak zničit Putinův režim. Jak informuje ČTK, Evropská unie připravuje pro Rusko ještě další balík sankcí. Ten má oslabit hlavně finanční a energetický sektor. Nové postihy mají také znemožnit přístup k majetku v rámci Evropské unie Putinovi a dalším ruským oligarchům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články