Za špatný typ SPZ policie udělí pokutu 10 000 Kč a na 1 rok vezme řidičák. Neznalost neomlouvá

Řidiči mohou dostat pokutu nejen za chybějící SPZ, ale také za to, že značka nesplňuje všechna daná kritéria.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

O tom, že za SPZ mohou řidiči v určitých případech dostat mastnou pokutu, psaly Události247 již v minulosti. Policisté trestají řidiče v třeba případech, že poznávací značka na jejich voze je zakrytá špínou nebo sněhem. A zakázané je rovněž polepování značky různými nálepkami. To ale nejsou ty jediné situace, kdy mohou motoristé kvůli poznávací značce dostat pokutu.

Platná STK je základ

Kromě samotného nápisu na značce sestávajícího z čísel a písmen jsou na SPZ také další důležité věci. Konkrétně na ni čeští řidiči najdou znak Evropské unie, písmena CZ značící český původ značky a také nálepku červeného šestiúhelníku, který znázorňuje platnost technické prohlídky silničního vozidla (STK). To je přitom pro policejní kontroly klíčový údaj. Jak totiž upozorňuje web Kupi, platnou STK musí mít ze zákona každé auto.

Naléhavé: Máte na autě tenhle typ SPZ? Policii výmluvy zajímat nebudou, vezmou vám řidičák a napaří pokutu 10 000 Kč

Pokud je auto v provozu bez platné STK, řidič riskuje nejen vysoké pokuty, ale také možnost zákazu řízení. Konkrétně lidem, kteří budou mít na autě SPZ s neplatnou silniční kontrolou, hrozí pokuta od 1 500 do 2 500 korun. Pokud však auto vykazuje technické nedostatky, může se pokuta vyšplhat i do vyšších částek, a to až do výše 10 tisíc korun. A v krajních případech může řidiči dokonce hrozit zákaz řízení od 6 do 12 měsíců, dodává server Autoweb.

Problémy mohou být i s pojišťovnou

SPZ s neplatnou STK pak může lidem zavařit nejen u policistů. Pokud řidič s neplatnou technickou prohlídkou způsobí dopravní nehodu, může se mu celá věc značně prodražit. Pojišťovna totiž může pojistné plnění výrazně zkrátit či zaplacení škody dokonce zcela odmítnout, upozorňuje web Česká asociace pojišťoven (ČAP).

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Za jízdu v autě s neplatnou STK hrozí pokuta

To, jak se k věci pojišťovna postaví, často závisí na tom, v jakém technickém stavu vozidlo reálně bylo. Jednoduše řečeno – pokud řidič jen zapomněl na STK včas zajet a vozidlu ve skutečnosti nic není, má šanci, že pojišťovna škody i přesto zaplatí. Pakliže by ale auto mělo nějaké technické nedostatky či závady, škody zapříčiněné nehodou pravděpodobně bude muset uhradit sám.

Stalo se vám někdy, že vám policisté kontrolovali stav SPZ? Napište nám své zkušenosti do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články