V Evropě může dojít k vypnutí Facebooku a Instagramu. Důvodem je rostoucí regulace EU

Společnost Meta provozující sociální sítě Facebook a Instagram hrozí, že stáhne své služby ze zemí Evropské unie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Technologický gigant Meta Platforms zvažuje, že odpojí své sociální sítě Facebook a Instagram z evropské trhu. Důvodem je rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, které má chránit soukromí evropských občanů. Jak upozorňuje portál itwire, společnosti se nelíbí především rozsudek v případu zvaném Schrems II.

EU se nelíbí skladování dat

V červenci 2020 Soudní dvůr Evropské unie rozhodl na základě nálezů rakouského právníka Maximilliana Schremse, že současný způsob, jakým společnost Meta skladuje data, není v souladu s evropským právem a GDPR. S tím technologický gigant nesouhlasí, a proto hrozí vypnutím svých sociálních sítí Facebook a Instagram, a to v rámci celé Evropské unie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Evropské unie

Jak uvádí server TN, tuto alternativu zveřejnila společnost ve čtvrtek 3. února ve výroční zprávě pro americkou Komisi pro bezpečnost a obchod. Meta Platforms nesouhlasí s tím, že by nemohla posílat a dále zpracovávat údaje o svých uživatelích v Evropě na serverech v USA. Společnost má za to, že to omezí možnosti cíleného marketingu. Ten přitom pro Metu představuje hlavní zdroj financí.

Nejde o první hrozbu Facebooku

V případě, že nedojde ke změně rozhodnutí Soudního dvora, Meta hrozí, že stáhne své služby ze zemí Evropské unie. Evropské regulační orgány upravují aktuálně nařízení o způsobu předávání evropských údajů přes Atlantik. Evropská komise se snaží v otázce ochrany soukromí a národní bezpečnosti najít s Washingtonem dohodu. Vzhledem ke složitosti celé věci, ale nejde přepokládat rychlou reakci.

iAplikace Facebook

Nejde o první případ, kdy Facebook hrozí zákazem svých služeb. Před rokem uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu. I tenkrát reagoval na chystaný zákon. Ten měl přimět digitální platformy jako je Google nebo Facebook, aby platily mediálním podnikům za využívání zpravodajského obsahu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články