Farský se vzdal poslaneckého mandátu. Opoziční politici ho v minulosti obvinili z pohrdání voliči

První místopředseda hnutí STAN Jan Farský složil mandát poslance na úterní schůzi Sněmovny. Přiletěl kvůli tomu ze své studijní stáže na univerzitě v Oregonu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Jana Farského / Facebook
                   

Jan Farský získal grant na výzkumný projekt v USA a na studijní stáži na univerzitě v Oregonu má strávit osm měsíců. Jak připomíná server iDnes, první místopředseda hnutí STAN původně stáž zamýšlel skloubit s prací poslance. Kvůli tlaku opozice i členů vlastního hnutí ale ze svého záměru ustoupil. V lednu oznámil, že se poslaneckého mandátu vzdá a v úterý svůj slib naplnil. „Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN,“ zdůvodnil své rozhodnutí. Ve Sněmovně Farského vystřídá ředitelka libereckého Divadla F.X. Šaldy Jamila Levko.

Klíčové bylo prohlášení Fialy

Farský o stáži v USA věděl už v době, kdy se konaly parlamentní volby. Voličům ale tuto skutečnost na podzim zatajil. O tom, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal tak prestižní stipendium, informoval veřejnost až v lednu. Krátce před odletem do Spojených států. Jak připomíná ČTK, tehdy se vzdal funkce předsedy poslaneckého klubu STAN, ale mandát si chtěl ponechat s tím, že z USA může kdykoli dorazit na klíčová hlasování.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Petr Fiala

Jeho záměr se stal ale předmětem kritiky. Té Farský odolával do doby, než ho k rezignaci donutilo vlastní hnutí STAN. Stalo se to den poté, co premiér Petr Fiala vyvrátil Farského tvrzení, že jeho rozhodnutí odjet na studijní stáž do USA podpořil s tím, aby si nechal zároveň poslanecký mandát. Předseda ODS měl naopak podle svých slov k takovému rozhodnutí vyjádřit pochybnosti, protože to nepovažoval za dobrý nápad.

Na dálku se vzdát mandátu nemohl

Farský musel kvůli rezignaci na post poslance z USA přiletět. Osobní prohlášení je jedním ze dvou zákonných způsobů, jak se poslaneckého mandátu vzdát. Tím druhým je sepsání notářského zápisu před českým notářem. Z USA tak Farský složit mandát nemohl. Podle právních rozborů Ministerstva spravedlnosti a Úřadu vlády by to mohlo vést ke zpochybnění výsledků hlasování poslanců.

iZdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna

Farský při svém posledním vystoupení ve Sněmovně všem poděkoval a uvedl, že každá debata byla pro něj obohacující. Zároveň připomněl, že byl poslancem 11 let. Kabinetu Petra Fialy popřál, ať je úspěšnou vládou. Ve stávajícím volebním období jde už o druhého poslance, který se vzdal svého mandátu. V závěru ustavující schůze ho složil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články