O zastavení toků zemního plynu z Ruska v sobotu informoval finský státní velkoobchod s plynem, společnost Gasum. Oznámit ji to měl ruský Gazprom.
Jak píše server Al Jazeera, Gasum v pátek ubezpečoval, že zastavení toku plynu z Ruska nezpůsobí ve Finsku přerušení dodávek plynu. Finská plynárenská společnost se podle generálního ředitele Mika Wiljanena na tuto situaci připravovala. „Nedojde k výpadkům v přepravní síti plynu, budeme schopni v následujících měsících zásobovat plynem všechny naše zákazníky,“ cituje jeho slova server Al Jazeera. V sobotu ráno pak finský operátor Gasgrid oznámil, že Gazprom ráno zastavil vývoz plynu do Finska.
Finsko není první zemí bez ruského plynu
„Dovoz plynu přes vstupní bod Imatra byl zastaven,“ cituje sdělení Gasgridu server ČTK. Finsko není první zemí, u které došlo k přerušení dodávek plynu z Ruska. Už v dubnu zastavil Gazprom tok plynu do Polska a Bulharska. Důvodem měla být skutečnost, že země odmítly platit za komoditu v rublech. Finští obyvatelé ale nemusí být kvůli oznámení znepokojeni, dodává ČTK. Podobný krok se dal očekávat poté, co Finsko společně se Švédskem tento týden požádalo o vstup do Severoatlantické aliance (NATO).
Rusko v této souvislosti varovalo před možnými následky, jak připomíná server Al Jazeera. Dalším důvodem zastavení dodávek ze strany Ruska je také skutečnost, že finský Gasum odmítl požadavek Gazpromu na platbu v rublech místo v eurech. Finsko si může neposlušnost vůči Rusku v otázce plynu dovolit. Al Jazeera píše, že zákazníkům bude Gasum dodávat zemní plyn prostřednictvím plynovodu Balticconnector, který spojuje Finsko s Estonskem.
Terminály na LNG porostou
Finsko se také dohodlo s americkým Excelerate Energy na pronájmu plovoucích skladovacích a přepravních nádob, ve kterých bude zkapalněný zemní plyn. Závislost na ruském plynu hodlá snížit také Německo. Jak informuje ČTK, země uzavřela energetické partnerství s Katarem, který patří k největším dovozcům zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropské unie. ČTK ale připomíná, že Německo dosud nemá žádný terminál na LNG, a proto musí pospíšit s jejich vybudováním. Vzniknout mají minimálně tři.
Terminál na zkapalněný zemní plyn chce mít také Česko. Jak píše server DeníkN, státní podnik Čepro zvažuje jeho postavení poblíž Litoměřic. Představa je taková, že zemní plyn nejprve dorazí na baltské pobřeží a odtud pak bude ve zkapalněné podobě dopravován nákladními vlaky. Do budoucna se zvažuje také přeprava lodí po Labi, jakmile se vyřeší splavnost dolního toku řeky, informuje dále DeníkN. Česko bude potřebovat vyřešit náhradu za ruský plyn v případě zastavení jeho dodávek velmi rychle. Na Rusku je v této komoditě tuzemsko závislé téměř ze sta procent.