Čtyři firmy z holdingu Agrofert měly neoprávněně čerpat dotace. Státní fond je zažaloval o pět milionů

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond zažaloval kvůli nevrácení dotací ve výši pět milionů korun holding Agrofert. Firmy chybu odmítají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dotace určené pro menší a střední podniky měly neoprávněně čerpat čtyři společnosti ze skupiny Agrofert. Jak informuje server ČT24, má jít o firmy ZEMOS, AGS AGRO České Budějovice, ZS Vilémov a SPV Pelhřimov. Finance od státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) získaly v letech 2010 až 2013. Tedy předtím, než Andrej Babiš vstoupil do vlády.

Babišův holding vrácení odmítl

Poslanec a bývalý premiér Andrej Babiš je podle státní evidence skutečných majitelů, vlastníkem holdingu Agrofert. A to i přestože v roce 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů. Sporné dotace od PGRLF ve výši pět milionů korun firmy ze skupiny Agrofert odmítl vrátit. Fond přitom loni v rámci prověrky zjistil, že podporu na pojištění hospodářských plodin a zvířat, dostaly společnosti neoprávněně.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Andrej Babiš

Důvodem je fakt, že nesplňovaly v době čerpání statut malých a středních firem. Na základě těchto zjištění, byly společnosti z holdingu Agrofert požádány o vrácení peněz, k čemuž dosud nedošlo. Agrofert pochybení odmítl a nereagoval ani na předžalobní výzvy z loňského června. Státní fond, který rozděluje dotace pro zemědělce, proto Agrofert zažaloval.

Agrofert je odstřihnutý i od dalších dotací

Jak informuje server iRozhlas, mluvčí PGRLF Barbora Šenfeldová soudní řízení potvrdila, ale více informací k případu vzhledem k tomu, že stále probíhá, nechtěla uvést. K celé věci se nevyjádřil ani mluvčí skupiny Agrofert Pavel Heřmanský. Nejvíce na podporu pojištění zvířat na dotacích pobírala moravská zemědělská firma ZEMOS, která v roce 2010 čerpala více než 2,5 milionu korun. O něco méně, přes 2,1 milionu korun, brala firma ZS Vilémov zaměřující se na rostlinnou výrobu a chov býků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Finanční kontrola

Další společnosti pak inkasovaly každá nižší statisíce. Celková částka neoprávněných dotací přesáhla pět milionů korun. Odmítnutím vrácení dotací holding Agrofert přišel zároveň o veškeré současné dotace. Dotační podmínky lesnického fondu zakazují žádat o státní podporu v případě, že má žadatel nedoplatky vůči státu nebo dalším konkrétně jmenovaným institucím. A mezi se řadí i Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články