Bill Gates předpovídá další pandemii. Tentokrát má zničit lidstvo, proto budou nutné přísnější restrikce

Během příštích 20 let vypukne globální pandemie, která může „vyhladit lidstvo“. S takovou předpovědí přišel zakladatel Microsoftu Bill Gates.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Echo24, podnikatel Bill Gates na summitu TIME 100 uvedl, že koronavirová pandemie mohla dopadnout mnohem hůře. V té souvislosti připomněl, že v důsledku onemocnění covid-19 zemřelo na celém světě 20 milionů lidí. „Měli jsme jen štěstí, že úmrtnost byla 0,2 procenta,“ cituje Gatesova slova web Echo24. Příště už ale nemá být žádný důvod k radosti. Pravděpodobnost další pandemie během příštích dvou desetiletí je podle zakladatele Microsoftu vyšší než 50 procent. Navíc má být mnohem více devastující, píše Echo24.

Inspirace v přísných opatřeních

„Vzhledem k tomu, jak destabilizující byla pandemie covidu-19 navzdory extrémně nízké smrtnosti, tak pokud se objeví další v virus s podobnou virulencí, ale mnohem vyšší úmrtností – řekněme 5 procent – tak by to mohlo znamenat konec celého lidstva,“ cituje Gatese server Echo24. Kdyby taková slova přišla od kohokoli jiného, dalo by se nad tím mávnout rukou jako nad nějakou snahou o zviditelnění se strašením. U vizionáře Gatese je ale třeba zpozornět. Jak připomíná server Echo24, podnikatel předpovídal virovou pandemii již pět let před covidem.

Koncem května pak španělskému listu El Diario Gates řekl, že další pandemii může způsobit změna klimatu nebo za ní budou stát bioteroristé. Nebyl by to Gates kdyby nenabízel i nějaká řešení. Státy by se podle něj měly na takovou možnost už připravovat, inspirovat by se měl svět v Austrálii a Tchaj-wanu. Jak připomíná server Echo24, tyto země zavedly extrémně restriktivní kontroly svých občanů během pandemie. Gates také podpořil tým Global Epidemic Response and Mobilization, který čítá tři tisíce expertů na infekční nemoci.

Opičí neštovice se šířit nebudou

Vzniklá organizace hodlá pořádat cvičení na propuknutí nákazy, prostřednictvím kterých se mají země testovat, jak jsou připraveny. Global epidemic response and Mobilization spadá pod Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), na kterou má Gates silné vazby. Podnikatelova nadace zajišťuje s každoroční investicí ve výši 6,7 miliard dolarů (154 miliard korun) desetinu rozpočtu zdravotnické organizace. Jak píše server CNN Prima News, Gates je tak druhým největším dárcem WHO hned za Spojenými státy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Opičí neštovice

Kvůli novému týmu expertů podnikatel navrhuje zvýšit rozpočet Světové zdravotnické organizace ještě o čtvrtinu, jak dále informuje CNN Prima News. Gates v sobě čím dále méně zapře samozvaného zdravotnického experta a odborníka na viry a epidemie. Nedávno se také vyjádřil k opičím neštovicím. U nich podle něj nehrozí masivní šíření. „Zdá se, že je to kvůli nějaké změně přenosu viru. Je to znepokojivé, ale nemyslím, že z toho vznikne další pandemie,“ cituje Gatesova slova CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články