Čína bere USA útokem: Jaderný arzenál americké armády v ohrožení, kam až hackeři zajdou?

Čínská společnost měla pomocí vysílačů mobilního signálu na dosah možnost ovládat strategické americké zbraně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server Novinky, podrobnosti o rozsáhlém vyšetřování FBI a amerických kontrarozvědných služeb o bezpečnostním riziku čínských technologických společností informovala americká televize CNN. Z informací ale není jasné, jestli se firmám Huawei a ZTE podařilo nějakou část utajované komunikace strategického velitelství americké armády, která dohlíží na jaderný arzenál, zachytit a dešifrovat. Čínské společnosti obvinění popírají. Odborníci na kybernetickou bezpečnost ale mají jasno, informují Novinky.

Utajené informace

Podle nich měla informace o čínských akcích k dispozici již administrativa předminulého prezidenta Baracka Obamy, píšou Novinky. Vyšetřování špionáže čínských firem ZTE a Huawei probíhalo naprosto v utajení a do roku 2019 s vyšetřováním nebyli seznámeni ani někteří vysoce postavení úředníci Bílého domu. O rok později už byly vyčleněny první prostředky na výměnu technologií na americkém venkově. Kongres rozhodl o poslání 1,9 miliardy dolarů, doplňují Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
USA a Čína

Nakonec ale k výměně nedošlo, protože finance nedoputovaly k telefonním operátorům, které měly vše provést. Jde přitom o velmi závažnou věc, která mohla mít dalekosáhlé následky. „Tohle zasahuje do těch nejcitlivějších věcí, které děláme. Mohlo to ovlivnit naši schopnost ovládat naši jadernou triádu,“ uvedl pro CNN nejmenovaný zdroj z FBI. Jak připomíná web Novinky, jadernou triádou se rozumí strategické bombardéry, mezikontinentální balistické rakety a balistické střely odpalované z ponorek.

Neúspěšné čínské pokusy

Nejde zdaleka o jediný pokus Pekingu o špionáž. Nové kontrarozvědné vyšetřovaní ohledně Číny FBI zahajuje podle jeho ředitele Christophera Wraye každých dvanáct hodin. „A to ani nemluvíme o jejich kybernetických krádežích, kdy mají větší hackerský program a ukradli více osobních a firemních dat Američanů než všechny ostatní země dohromady,“ cituje jeho vyjádření server Seznam Zprávy. Některé čínské pokusy se naštěstí podařilo včas odhalit. Web Seznam Zprávy připomíná nabídku čínské vlády z roku 2017.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hacker na notebooku

Ta plánovala za 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) vybudovat okrasnou čínskou zahradu ve Washingtonu. Součástí projektu měla být i sedmdesátimetrová bílá pagoda. Americká kontrarozvědka u ní zjistila několik podivností. Ta největší se týkala jejího umístnění na jednom z nejvyšších míst ve Washingtonu, nedaleko Kapitolu. Ideální místo pro sběr signálů zpravodajských služeb, píše server CNN. Čína chtěla navíc pagodu postavit z materiálů, které do USA putovaly v rámci diplomatických zásilek, na které se nevztahuje celní kontrola.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články