České obchody jako ráj nechutností: Ve skladech se našly myši požírající potraviny. Zboží se zákazníkům prodávalo vesele dál

Státní zemědělská a potravinářská inspekce pravidelně odhaluje pochybení v hygienických pravidlech obchodníků. Poslední případ byl ale obzvlášť šokující.

i Zdroj fotografie: Potraviny na pranýři
                   

Web Potraviny na pranýři upozorňuje na uzavření prodejny Potraviny U Petra v Brodku u Přerova. Inspektoři na místě zjistili nečistoty na podlaze, v regálech, ale také potraviny poškozené či kontaminované škůdci a nechyběl ani výskyt trusu hlodavců, jež potraviny požírali. Je zřejmé, že ve zmíněné prodejně si s dodržováním hygienických pravidel nelámali hlavu, neboť zboží zákazníkům prodávali vesele dál. Zveřejněné fotografie na webu Potraviny na pranýři jsou ale natolik odpudivé, že by již provozovatelé neměli dostat šanci prodejnu opět otevřít.

Nedostatky u velkých hráčů na trhu

Obchod v Brodku u Přerova není jediný, který byl kvůli podobným skutečnostem v poslední době uzavřen. Že mnohé české obchody jsou rájem nechutností dokazuje i Večerka u Cukrovaru v Kostelci nad Labem, kde inspektoři tento týden objevili trus hlodavců. Na místě byla nalezena i plíseň na stěnách a stropě, upozorňuje web Potraviny na pranýři. Zatímco obě zmíněné prodejny potravin zůstávají nadále uzavřeny, jinde své prohřešky v nedostatečném dodržování hygienických podmínek dokázali odstranit. Paří mezi ně například obchod Delix v Chrastavě.

Velmi rychle v minulosti na výtky kontrolorů zareagovali také velcí hráči na trhu. Ani jim se totiž pochybení nevyhýbají a mnozí z nich nemají své sklady zcela v pořádku. V letošním roce byl například objeven nejen trus, ale rovnou mrtvá těla hlodavců v prodejně Kaufland na ulici S.K. Neumanna v Pardubicích. Problémy kvůli výskytu trusu hlodavců a také nečistotám na podlaze měl v letošním roce i obchodní řetězec Lidl. Pochybení kontroloři v únoru odhalili v prodejně ve Vrchlabí.

Závadné potraviny

Vzhledem k závažným pochybením by zřejmě v budoucnosti mělo dojít k nárůstu kontrol, aby se obchodníci dopouštěli přestupků v oblasti hygienických pravidel co nejméně. Inspektoři navíc nekontrolují jen samotné prodejny, ale také prodávané produkty. Události247 před pár dny informovaly o závadném salámu Vysočina, který se prodával v prodejně TRONG GIAP MAI v Dobrušce.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Lidé mohou inspektorům sami dávat podněty ke kontrole, pokud narazí na závadnou potravinu

Na povrchu potraviny se pod neporušeným obalem vyskytovaly kolonie plísní. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ uvedl k případu mluvčí České potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Občas se na pultech českých obchodů objeví i velmi nebezpečné potraviny. Na konci loňského roku Událostit247 varovaly před nákupem italských klobás, které mohly obsahovat nebezpečné bakterie listerie. Masovou pochoutku prodával obchod v Chrášťanech u Prahy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články