Válka na Ukrajině zvyšuje obavy z nukleární války. Rusko vyhrožovalo za poslední měsíce jadernou apokalypsou hned několikrát. Následky by byly hrozivé.
Jak píše server TN, vědci z Louisianské státní univerzity ve své studii popsali, co by jaderná válka celosvětově způsobila. Pro lidstvo by to byl konec všeho, protože nic živé by nepřežilo. Jak popisuje web TN, ohnivé bouřky by uvolnily saze a dým do vyšších vrstev atmosféry, a tak by zablokovaly přístup slunečních paprsků. Následek toho by byl devastující. Už v prvním měsíci po výbuchu by globální teploty klesly až o deset stupňů, což je více než při poslední době ledové, píše server TN.
Zánik podmořského světa
Klesly by také teploty oceánů a tím by se rozšířil mořský led o skoro 10 milionů metrů čtverečních a další dva metry do hloubky, jak informuje dále server TN. To všechno by způsobilo vyhubení podmořského života a zanikl by tak i rybolov. Vody na severní polokouli by byly pokryty ledem, a tak by skončila veškerá lodní doprava. A vůbec nezáleží na tom, jaká strana by jadernou válku začala, dodává server TN.
„Může to být Indie a Pákistán nebo NATO a Rusko. Je to úplně jedno. Jakmile se dým uvolní do atmosféry, šíří se celosvětově a ovlivňuje každého,“ vysvětlila vedoucí projektu Cheryl Harrisonová, kterou cituje TN. Zničující efekt pro každého člověka na planetě potvrdil také spoluautor studie Alan Robock, podle kterého práce vědců vede světové lídry „k ukončení závodů v jaderném zbrojení“. Hrozba je přesto nyní velmi vysoká. Rusko od začátku invaze na sousední Ukrajinu vyhrožovalo Západu jaderným útokem hned několikrát, připomíná server TN.
Další hrozby
V prvních dnech války uvedl také ruský prezident Vladimir Putin atomový arzenál své země do vysoké pohotovosti. To vše budí ještě větší respekt při uvědomění, že Rusko je jadernou velmocí. Jak dále web TN píše, Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru eviduje devět jaderných mocností, které vlastní přes 13 tisíc jaderných hlavic. Kromě Ruska jich mají nejvíce Spojené státy a Čína. Atomová válka ale není jedinou hrozbou, která může lidstvo zničit. Vedoucí projektu Harrisonová upozorňuje také na sopečné erupce.
Ty produkují oblaky částic, které následně směřují do atmosféry a mohou významně ovlivnit život na Zemi. „Jaderné válce se můžeme vyhnout, ale sopečné erupce se určitě zopakují. Nemůžeme s tím nic udělat, proto je důležité mluvit o tom, jak se připravit na případné klimatické šoky,“ cituje její slova sever TN. Její varování potvrzuje také studie vydaná v časopise Nature Communications, která zjistila, že Evropa se zahřívá rychleji než jiné rizikové části světa. Jak píše ČTK, podle vědců existuje souvislost mezi vlnami veder a stavem tryskového proudění.