Putin odhalil, za jakých podmínek zmáčkne červené tlačítko

Od Ruska se postupně distancují všechny země. Ruce pryč od spojení s šéfem Kremlu dávají také dosud neutrální státy.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Jak připomíná web Express, Rakousko se dosud snažilo působit neutrálně, ale i to už neplatí. Země zesiluje své odsouzení Moskvy a naopak vytváří užší vztahy s Evropskou unií. Zároveň ale rakouští zástupci varují před přímým zapojením sedmadvacítky do války. Podle Elisabeth Kehrerové, rakouské velvyslankyně v Mexiku, by se tím zvýšila pravděpodobnost vojenské eskalace ze strany Ruska. Vyloučena by pak nebyla ani možnost použití jaderných zbraní, čímž by vypukla třetí světová válka.

Rakousko se zatím chová jako mrtvý brouk

„Nechceme se přímo zapojit, protože by to znamenalo 3. světovou válku; pokud bychom se my nebo naši spojenci, jako jsou Spojené státy nebo Kanada, zapojili do tohoto konfliktu, mohlo by dojít k jadernému konfliktu,“ cituje web Express slova rakouské diplomatky. Taková úvaha je rozhodně správná. Ruský prezident Vladimir Putin letos podepsal dekret, ve kterém určil podmínky, za jakých bude země připravená použít jaderné zbraně. Jde o situace, kdy bude mít Moskva zaručené informace o startu balistických raket proti Rusku či jeho spojencům.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280 000 obyvatel. Stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu

Stejně bude Rusko postupovat v případě, že se dozví o možném jaderném útoku či použití zbraní hromadného ničení, informuje web TN. Zároveň Moskva sáhne k nejničivějším zbraním v případě, že bude nepřítel mít vliv na na kriticky důležité státní, nebo vojenské objekty, jejichž vyřazení by znemožnilo odvetné kroky jaderných sil. Také v případě agrese s konvenčními zbraněmi, které by ohrožovaly existenci státu, píše dále web TN. V aktuální situaci proto není použití jaderných zbraní vyloučené.

Rusko má nejvíce jaderných zbraní

Riziko vzrostlo s tím, jak šéf Kremlu Vladimir Putin před pár týdny vyhlásil anexi čtyř ukrajinských území. Jedná se o Luhanskou, Doněckou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Nad regiony přitom nemá ruská armáda úplnou kontrolu, a tak může útok na některou z nich považovat za ohrožení vlastního území. I proto se tématu věnují politici na nejvyšší úrovni.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko má v zásobě 1 588 jaderných hlavic údajně nainstalovaných na balistických raketách nebo připravených na leteckých základnách k využití bombardovacími letouny

Jak píše web Express, do Washingtonu se k jednání o potenciální jaderné hrozbě sjeli i britští ministři. Důvodem je i skutečnost, že jaderný arzenál Moskvy je opravdu velký. Podle odhadu Američanů má Rusko celkem 5 977 jaderných zbraní, což je nejvyšší počet na světě. Konkurovat mohou jen USA, které mají 5 428 zbraní. Naopak Francie disponuje počtem 290 a Velká Británie jen 225, píše dále web Express.

Myslí to podle vás s jadernou hrozbou Putin vážně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články