Kalousek si zájem o Hrad nakonec rozmyslel. Prozradil, proč se tak rozhodl

Bývalý předseda TOP09 Miroslav Kalousek se rozhodl nekandidovat v prezidentských volbách. Nechal si zpracovat analýzy, které vyvrátily možnost vítězství.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prezidentské volby se uskuteční na začátku příštího roku, a tak se stávají v poslední době čím dál větším tématem. Spekuluje se především o možných kandidátech. Hojně skloňovaným jménem v této souvislosti byl i Miroslav Kalousek. Bývalý šéf TOP 09 podle svých slov kandidaturu na hlavu státu mnoho měsíců zvažoval. Hlavní motivací měla být rozdílná představa o reprezentaci České republiky. Podle něj by se měla vykonávat civilněji než dosud.

Účast v jiných volbách Kalousek nevylučuje

Bývalý ministr financí ale na Hrad nakonec neusedne, protože se rozhodl nekandidovat. Důvodem mají být analýzy, které si nechal zpracovat od politologů a marketingových odborníků. Z nich mělo vyjít že „šance na absolutní úspěch je nulová“. Kalousek tak na základě těchto skutečností nechce plýtvat časem ani energií, když stejně nevyhraje. „V mém případě by to byla jen účast pro účast samotnou a v té smysl nevidím,“ prohlásil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prezidentské volby

Lidé se mají podle něj soustředit na kandidáty, kteří mají šanci na vítězství. Kalousek se ale tímto krokem nehodlá nadobro stáhnout z politiky. V rozhovoru pro deník Právo nevyloučil svou kandidaturu v některých dalších volbách. „Následujících osm let jsou každý rok nějaké volby,“ sdělil. Zároveň ale poznamenal, že nehodlá kandidovat v letošních senátních ani komunálních volbách.

Seznam kandidátů na Hrad se rýsuje

Bývalý předseda TOP 09 zatím ani neoznámil, jestli někoho v prezidentské volbě podpoří. „To je zatím předčasné,“ řekl pro server Forum24. Kandidáty ale hodlá pozorovat. Kalousek nebyl jediným často zmiňovaným jménem v souvislosti s prezidentskou kandidaturou. Výrazně se spekuluje také o bývalém premiérovi Andreji Babišovi, kterému dávají relativně dobrou šanci i dosavadní průzkumy veřejného mínění a má také podporu současné hlavy státu Miloše Zemana.

iZdroj fotografie: S vědomím Andreje Babiše / Facebook
Andrej Babiš

Šéf hnutí ANO ale dosud nepotvrdil ani nevyvrátil, jestli se o Hrad bude ucházet. Svůj zájem stát se hlavou státu, naopak potvrdili například bývalý generál Petr Pavel, miliardář Karel Janeček nebo senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Stávající členové horní komory se neúspěšně pokoušeli dostat na Hrad už v předchozích prezidentských volbách v roce 2018.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články