O odpálení balistické střely Severní Koreou informovalo Japonsko a Jižní Korea. V letošním roce jde už o čtrnáctou podobnou zkoušku.
Severní Korea odpálila první balistickou raketu od vojenské přehlídky, která se konala 25. dubna, píše server CNN. Na této akci severokorejský diktátor Kim Čong-un prohlásil, že urychlí vývoj jaderných zbraní. Další odpálená balistická raketa jeho slova potvrzuje. Poslední střela byla podle štábu jihokorejské armády odpálena z letiště Suna v Pchjongjangu.
Odsouzení komunistické země
Jak píše server CNN, náměstek japonského ministra obrany Makoto Oniki informoval, že raketa podle odhadů letěla ve výšce až 800 kilometrů na vzdálenost zhruba 500 kilometrů, než dopadla do moře. K odpálení střely dochází ve chvíli, kdy se bude v Jižní Koreji střídat vláda. Úřadu se v příštím týdnu ujme nový prezident Jun Sok-jol. Jeho tým uvedl, že bude proti takovým krokům ze strany KLDR tvrdě reagovat.
Severní Koreu za odpálení další balistické rakety odsoudilo také Japonsko a Spojené státy. Podle amerického ministerstva zahraničí jde o porušení několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN, uvádí ČTK. Severokorejský vůdce ale už v minulosti několikrát potvrdil, že na názor světa příliš nedbá. To potvrzuje i prohlášení, které vydala Severokorejská agentura (KCNA) po vojenské přehlídce před pár dny. V něm Kim Čong-un uvedl, že „národní důstojnost a národní suverenitu mohou zaručit mocné zbraně, které dokážou přemoct nepřítele“, píše CNN.
Obrat KLDR v nedohlednu
Zrychlení vývoje jaderných zbraní je viditelné také na srovnání počtu provedených testů. Letos jich KLDR provedla už 14, zatímco za celý loňský rok jen osm a v roce 2020 dokonce pouze čtyři. ČTK také píše, že podle agentury AP může jít o snahu Severní Koreje vyvinout větší tlak na Spojené státy kvůli rozhovorům, které v posledních letech výrazně nepokročily. Jejich cílem bylo v minulosti ukončit severokorejské raketové balistické programy výměnou za uvolnění sankcí vůči komunistické zemi.
Poslední summit v Hanoji v roce 2019 mezi vůdcem KLDR Kim Čong-unem a bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem ale skončil neúspěchem. O pár měsíců později pak severokorejský vůdce navštívil Rusko. Tématem jednání mezi Kim Čong-unem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem byla spolupráce na zajištění míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově. Ve světle dnešních událostí je tato zpráva téměř komická.