Katastrofa na dosah: Ruský jaderný arzenál se dal do pohybu. Nejde navíc o jedinou hrozbu

Ruského ministerstva obrany přemístilo ve středním Rusku velký nákladní vlak s jaderným arzenálem. Nejenom to zvyšuje obavy z jaderného útoku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O pohybech ruské vojenské techniky informuje web Daily Mail. Několik obrněných transportérů BPM-97 a dalších vojenských vozidel na cestě středním Ruskem bylo zachyceno ve videu zveřejněném proruským telegramovým kanálem Rybar. Tato vojenská technika má patřit pod speciální divizi ruského ministerstva obrany, která se věnuje skladování, údržbě a přepravování jaderných zbraní. Podle vojenských analytiků tak může přemisťování těchto jednotek signalizovat eskalaci konfliktu na Ukrajině.

Něco se chystá

Podle experta Konrada Musyka zároveň může jít o předzvěst rozsáhlých jaderných cvičení ze strany Ruska. Někteří analytici upozorňují, že se může jednat o přípravy na ruský program jaderné připravenosti s názvem Grom. Tento vojenský výcvik vojáky připravuje na globální jaderný konflikt, připomíná web Express. Poslední Grom se uskutečnil v říjnu 2019. Loni ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že další ročník se uskuteční právě v letošním roce. Není jasné, jak bude program vypadat vzhledem k probíhající válce na Ukrajině.

Informace o cestě speciální divize rozhodně nevěstí nic dobrého. Navíc NATO varovalo členské státy, že ruská nejmodernější jaderná ponorka Belgorod opustila svou základnu v Bílém moři. Rusko se tak může připravovat k provedení testu jaderného zařízení Poseidon. Moskva o tomto podvodním stroji tvrdí, že je schopen vyvolat jadernou tsunami, která zatopí a ozáří pobřežní města, píše dále Daily Mail.

Nebezpečí z KLDR

Informace přichází ve chvíli, kdy čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k použití jaderných zbraní na Ukrajině, aby došlo ke zvratu situace. Použití jaderných zbraní naznačil ve svém pátečním projevu opět také šéf Kremlu, kdy při oznámení připojení okupovaných ukrajinských území k Rusku uvedl, že Moskva bude své území bránit „všemi možnými způsoby“. Vzhledem k neúspěchům ruské armády v minulém měsíci tak může i ruskému prezidentovi docházet, že klasickými zbraněmi vítězství na Ukrajině nedosáhne.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kim Čong-un

„Ruská moc je založena na jaderném arzenálu,“ připomněl pro web Daily Mail vojenský a politický analytik Vasilij Kašin. Obavy nevyvolává jen Rusko. Jak informuje web Express, odpálení podezřelé rakety Severní Koreou vyvolalo zmatek v Japonsku. Tamní obyvatelé byli dokonce varování, aby se ukryli. Raketa nakonec minula a proletěla Tichým oceánem. Celý incident je ale připomínkou toho, že jaderné nebezpečí hrozí také z KLDR. O výhrůžkách Pchjongjangu informovaly Události247 zde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články