Kolaboranti ve vlastních řadách: Některé země EU stále napomáhají Rusku. A rozhodně ne málo

Protiruské sankce jsou sice velmi přísné, ale neznamená to, že je nelze obejít. Mnoho evropských společností nadále s Ruskem obchoduje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Izolace Ruska byla nastartovaná už po anexi Krymu v roce 2014. Sankce s největším dopadem ale přišly až po ruské invazi na Ukrajinu. Většina západních společností se rozhodla opustit ruský trh a neobchodovat tak s agresivní zemí. Určité obory jsou ale výjimkou. Tou největší je zřejmě pokračující obchodování s plynem. Evropská unie si není schopná bez ruského plynu poradit, a tak nadále nakupuje od Moskvy tuto komoditu. Toho Rusko s radostí využívá a přes pozastavené dodávky přes plynovod Nord Stream 1 se snaží sedmadvacítku vydírat.

Embargo s výjimkami

EU si za to může tak trochu sama. Už dávno mohla usilovněji hledat alternativy za ruský plyn a nečekat až na tak vyostřenou situaci, kdy se celá Evropa obává, jestli bude mít v zimě plynu dostatek. Plyn ale není jedinou komoditou, která je nadále předmětem obchodování Ruska a EU. Ani bez ropy si některé země sedmadvacítky nedokáží poradit. V rámci šestého balíčku sankcí sice EU uvalila na Rusko ropné embargo, opatření má ale výjimky. I v příštím roce tak může ropu z Ruska nakupovat Slovensko, Česko a Maďarsko.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ropovod

Ropné embargo se nevztahuje na ropu dováženou ropovody, připomíná web Fintag. A nejen ropné embargo je možné obejít. Vyhláška EU zakazuje například vývoz luxusního zboží do Ruska a přesto k tomu dochází, upozorňuje web Daily Mail. Opatření se vztahuje na téměř 50 druhů oblečení dražších než 300 eur. Sankce dopadla i na italské módní domy, které nemohou do Ruska zasílat objednávky nad touto hodnotou.

Firmy bez svědomí

Naopak ve vývozu levnějších kusů pokračují i přesto, že morálně je to velmi na hraně. Opatření EU se často také obchází jiným způsobem. Zboží je posíláno do Ruska přes jinou zemi, takže tím nedochází k porušování předpisů. Opět jde jen o morální hledisko. A to je některým společnostem cizí. Dokazuje to například společnost Benetton, která nadále pokračuje ve svých obchodních aktivitách v Rusku, píše dále web Daily Mail. Ačkoliv se módní firma ohání tím, že ve své síti prodejen zaměstnává více než 600 zaměstnanců, není to přijatelné.

Každá společnost, která nadále profituje z toho, že pokračuje ve svých obchodních aktivitách v zemi, která odstartovala nelítostnou válku, má na svých rukou krev. Benetton ji nesmyje ani tím, že daroval oblečení ukrajinských uprchlíkům. Italská společnost není jediná, pro kterou je zisk na prvním místě. V srpnu proběhl v Praze protest mířící proti firmám, které neomezily své aktivity v Rusku. Jak píše ČTK, lidé upozornili například na oděvní značku New Yorker, potravinářskou Bonduelle, aerolinie Emirates či banku UniCredit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články