Další odveta z Moskvy. Česká letadla nesmí do ruského vzdušného prostoru

Česko původně vydalo zákaz pro přílety a odlety ruských letadel. V reakci na odvetu Moskvy uzavřelo ze soboty na neděli pro ruská letadla celý vzdušný prostor.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija rozhodla, že do Ruska nesmí létat aerolinie z Česka, Polska a Bulharska. Zakázány jsou také přelety přes ruské území. V návaznosti na toto rozhodnutí Česko uzavřelo ze soboty na neděli vzdušný prostor ruským aerolinkám, informuje o tom server iDnes. Do českého vzdušného prostoru tak nesmí žádné letadlo registrované v Rusku.

Poslední krok v leteckém provozu

Nově tak nebudou moci ruská letadla nad českým územím ani přelétat. Dosud byly zakázány jen přílety a odlety letadel ruských aerolinií. „Už dva dny ministerstvo dopravy nevydává povolení k nepravidelným letům pro ruské dopravce a od půlnoci uzavřelo provoz ruských dopravců na území České republiky,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

iZdroj fotografie: ODS
Martin Kupka

Podle něj se to dotkne linek spojujících Prahu s Moskvou a Petrohradem. Zákaz provozu se vztahuje i na nepravidelné lety, a to všech ruských dopravců. Podle Kupky by měl být sobotní krok poslední, protože v leteckém provozu další opatření nejsou už ani k dispozici. Česko není jediné, které k tomuto kroku přistoupilo.

Kam nesmí ruští dopravci?

Svůj vzdušný prostor uzavírá pro ruská letadla také Litva, Lotyšsko a Estonsko. Následně uzavřelo svůj vzdušný prostor pro ruská letadla také Polsko a Bulharsko. Přistávat na svém území zakázala ruským strojům společnosti Aeroflot i Velká Británie. Na toto rozhodnutí ihned také reagovalo Rusko, které britským aerolinkám zakázalo vstup do svého vzdušného prostoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Přistání letadla

Ruské území je přitom důležité pro letecké spojení mezi Evropou a Asií. České aerolinky měly uskutečnit nejbližší let do Moskvy v neděli. „Přerušení platí zatím předběžně do 6. března. Obnovení letů ale bude záviset na vývoji situace a otevření ruského vzdušného prostoru,“ cituje ČTK mluvčí ČSA Vladimíru Dufkovou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články