Gazdík: Problém tady je. Kolaps ve školách kvůli uprchlíkům ale nehrozí

Vláda ve Sněmovně představila strategii k řešení uprchlické krize. K případným potížím se vyjádřil i šéf resortu školství Petr Gazdík.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je míst ve školách dostatek, píše server CNN Prima News. Problém nastává jen v určitých lokalitách. Šéf školství upozorňuje, že volné kapacity se „neslučují s ubytováním a s místy, kde maminky najdou práci“. Nejvíc vážná situace je v okolí Prahy. Právě hlavní město je primárním cílem běženců z Ukrajiny. Kolaps ale podle Gazdíka nehrozí. Přesto by mělo dojít k úpravě pravidel zákonem.

Pomoc bude v budoucnu materiální

„Nepomáháme ukrajinským běžencům a jejich dětem na úkor českých dětí a jejich rodičů. České děti absolvují zápis do mateřských škol dříve než ukrajinské,“ cituje ministrova slova server CNN Prima News. Kolaps nečeká kvůli uprchlíkům ani zdravotní systém, jak ve Sněmovně zmínil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Češi nemají mít podle něj obavy ani kvůli zavlečení nemocí. „Proočkovanost ukrajinských dětí se velmi podobá proočkovanosti dětí v Rakousku,“ cituje Válkova slova ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci

K strategii k řešení uprchlické krize se vyjádřil také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který potvrdil pokračování vyplácení humanitární dávky pro běžence ve výši 5 tisíc korun. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ale ve svém výstupu uvedl, že finanční pomoc uprchlíkům má být v budoucnu nahrazena pomocí materiální. Tento krok má vyloučit ekonomickou migraci. Šéf vnitra navíc zdůraznil, že jakmile třetina uprchlíků bude pracovat, tak díky odvodům přestane být pomoc státu prodělečná.

Praha už nemá kapacity

Jak píše ČTK, do Česka přišlo už zhruba 340 tisíc ukrajinských uprchlíků. Zdaleka ne všichni ale v zemi zůstali. Přesto jejich počet způsobuje v určitých částech republiky problémy. Nepříznivá situace je hlavně v Praze, kam přišlo nejvíce ukrajinských běženců. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je v hlavním městě čtyřikrát více uprchlíků v přepočtu na obyvatele než v některých jiných krajích. Město už tak nemá žádné volné kapacity, a proto požaduje po vládě vytvoření systému, který umožní přerozdělování uprchlíků.

A to v závislosti na volných ubytovacích kapacitách i pracovních místech v dané lokalitě. S centrálním řízením přerozdělování uprchlíků souhlasí také středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), jak píší České noviny. Právě Středočeský kraj se snaží metropoli výrazně pomáhat při přerozdělování běženců, přestože už má také jen posledních pár desítek volných ubytovacích míst. S převzetím romských uprchlíků pak Praze pomohl Plzeňský kraj.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky