Koronavirus nebyla náhoda, měl uniknout po nehodě z wuchanské laboratoře, ozývá se od šéfa WHO

Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že všechny hypotézy ohledně původu covidu pandemie zůstávají na stole, její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus promluvil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když Tedros Adhanom Ghebreyesus, hlava Světové zdravotnické organizace, neformuloval navenek žádnou konkrétní hypotézu o původu koronaviru, v kuloárech se verze původu šíří jasně, píše CNN Prima NEWS. Vysoce postavenému evropskému politikovi měl šéf WHO sdělit, že koronavirus nejspíše unikl po nehodě z čínské laboratoře, uvádí CNN Prima NEWS. S dalšími novinkami přišel i zpravodajský server Daily Mail. Podle serveru Tedros Adhanom Ghebreyesus osobně věří, že koronavirus unikl z čínské laboratoře ve Wu-chanu v roce 2019.

Z konspirační teorie skutečnost

S odkazem na nejmenovaný vysoký zdroj z kruhů britské vlády to napsal deník Daily Mail. WHO původně přijalo tvrzení Pekingu, že únik z laboratoří je „konspirační teorie“, nyní se však rozhodl mluvit. Čína totiž podle Daily Mail nebyla ochotná sdílet informace, a tak byl problém dostat se k datům. Podle zjištění BBC, vyšetřování, co se vlastně v Číně stalo, nařídil i americký prezident Joe Biden. Americký tým zkoumá, co bylo opravdu příčinou a jak se vir mohl dostat z laboratoře, pokračuje BBC.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid-19 v Číně

Institut, který se zabývá virovými nemocemi, je přitom pouhých 40 minut jízdy vzdálený od mokrého trhu Huanan, kde se ve Wu-chanu objevil první shluk infekcí, s touto informací přišel server BBC. Tamní laboratoře ale podle BBC tvrdí, že se jedná o přírodní původ viru a únik popírají. S počátkem pandemie se objevily i teorie, že se jedná o biologickou zbraň. Podle zpravodajské stanice BBC teorii prosazoval částečně i americký prezident Donald Trump.

Netopýr, zbraň, příroda

Podle serveru Echo24 bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo již dříve tvrdil, že pracovníci wuhanského ústavu onemocněli symptomy podobnými covidu-19 na podzim v roce 2019, a to týdny před vyhlášením poplachu. Echo24 dále uvádí, že v rámci vojenských projektů čínští vědci měli podle Pompea experimentovat s netopýřím koronavirem velmi podobnému tomu, který způsobuje covid-19.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dezinfekce

Podle časopisu Nature ale tyto studie nepřinesly „definitivní důkaz“, že se přenos koronaviru ze zvířete na člověka odehrál ve Wu-chanu. Někteří virologové se domnívají, že tržiště se stalo prostředím, kde se nákaza začala šířit mezi větším množstvím lidí, ale nikoliv místem, kde se uskutečnil mezidruhový přenos, píše Echo24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články