Kouření ohrožuje nejen zdraví, ale zatěžuje výrazně i státní kasu. Řešením by mohl být úplný zákaz cigaret

S užíváním tabáku se pojí mnoho chronických onemocnění, jejichž léčba stojí zdravotnictví velké peníze. Stát tomu může předcházet.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Onemocnění srdce, respirační choroby, ale také nádorová onemocnění jsou spojeny se zlozvykem kouření. Léčba těchto následků je velkou ekonomickou zátěží pro systém zdravotní péče. Jak uvádí zpráva Státního zdravotního ústavu, kouření má vliv na celkovou míru nemocnosti, úmrtnosti a tím také na střední délku života. Jak vyplývá z informací v Národní strategii prevence a snižování škodlivosti spojených se závislostním chováním, kouření má vliv na téměř na 20 procentech celkové úmrtnosti.

Kuřáků mezi mladými ubývá

Navíc konzumace tabáku způsobuje i celospolečenské náklady, které souvisí se snížením produktivity práce kuřáků. Státní zdravotní ústav například zmiňuje zvýšenou pracovní neschopnost, kuřácké pauzy, případně invalidní důchody. Kvůli vyšší úmrtnosti pak má kouření ekonomický dopad také prostřednictvím sirotčích a vdovských důchodů. Podle studie z roku 2007 představovaly celospolečenské náklady týkající se tabáku 33,1 miliard korun. Dnes je tato částka zřejmě mnohonásobně větší a nejde tak o něco, co by mělo být opomíjeno.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena kouřící elektronickou cigaretu

Jak píše magazín Českého statistického úřadu v tuzemsku je kouření velkým fenoménem, který se týká třetiny populace. Mírně ubývá pouze denních kuřáků. Dobrou zprávou také je, že se snižuje počet uživatelů tabáku v nejmladší věkové skupině 15 až 24 let. Mezi nimi naopak roste počet těch, kteří užívají elektronické cigarety. Mezi nejsilnější kuřáky, kteří si dopřejí více než 30 cigaret denně, patří muži ve věku 35 až 54 let. Většina denních kuřáků, téměř 62 procent, si dá cigaretu hned po ránu do 30 minut po probouzení, píše dále magazín ČSÚ.

Novozélandská cesta ke zdraví

Nejde o nic překvapivého vzhledem k tomu, že cigarety obsahují především nikotin, který se během spánku z krve vylučuje, a proto dochází k nutkání zapálit si hlavně po ránu. Miliony Čechů si tak od rána ničí zdraví a každou vykouřenu cigaretou připravují zdravotnictví o peníze, které budou muset být vynaloženy na jejich péči a přitom by mohly být investovány lepším způsobem. Řešení existuje. Česko se může inspirovat na Novém Zélandu.

Tamní vláda na konci loňského roku oznámila, že v roce 2025 postaví kouření mimo zákon, jak píše server Novinky. Současná generace dětí do 14 let tak už nebude mít nikdy v zemi možnost si legálně koupit tabák. Na opatření se země připravuje už letos, když se snížit počet obchodů prodávajících cigarety a k eliminaci došlo také u povoleného množství nikotinu v tabákových výrobcích. Naopak se zvyšují výdaje na léčbu závislosti. Novozélandský recept je tak jasný. Jen v Česku se musí najít odvážná vláda, která by podobné kroky převedla do praxe.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články