Město Mariupol, které ruská armáda dobyla, bylo uzavřeno do karantény. Důvodem je možné vypuknutí cholery kvůli hromadícím se mrtvým tělům a odpadkům.
O uvrhnutí Mariupolu do karantény kvůli obavám z cholery informuje server TN. Jak psal server Novinky, na hrozbu cholery ve východoukrajinském městě upozorňovala Světová zdravotnická organizace (WHO) už před několika týdny. Ve městě je nedostatek potravin a vody, naopak jsou po ulicích rozseta mrtvá těla a odpadky. I proto WHO připravuje vakcíny proti choleře, píše deník The Guardian. „Těla hnijí pod troskami stovek výškových budov. A doslova to otravuje vzduch,“ napsala na sociální síti Telegram mariupolská radnice.
Osud ukrajinských obránců
Mariupol od začátku války na Ukrajině byl cílem intenzivních bojů. Rusové město dobyli 21. dubna, jak připomíná web Novinky. Posledním místem ukrajinského odporu ale byl dlouho poté ještě hutní komplex Azovstal. V ocelárnách zemřelo mnoho ukrajinských bojovníků. Jak píše ČTK, Rusko vydalo Ukrajině nyní těla desítek z nich. V Kyjevě teď bude probíhat jejich identifikace pomocí analýzy DNA. O prvním předání mrtvých informoval Kyjev už v sobotu. Obě strany si vyměnily 320 padlých, jak informuje iRozhlas.
Ze 160 ukrajinských těl patřilo nejméně 52 členům pluku Azov, jak potvrdila jeho mluvčí Anna Holovková, píše ČTK. Stále ale není jasné, co se stalo s těmi ukrajinskými obránci, kteří přežili. Jak připomíná ČTK, 20. května ukrajinská armáda vydala rozkaz k ukončení bojů v Azovstalu. Následně měli být Ukrajinci převezeni na východ země do oblastí, které ovládají Rusové. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je v zajetí zhruba 2500 ukrajinských vojáků. Ohrožen je jejich život.
Rusové se dopouští sexuálního násilí
Jak informuje ČTK, separatističtí předáci Luhanské a Doněcké oblasti mluví o postavení vojáků před soud, kde jim může hrozit trest smrti. Obvinění se má týkat porušování lidských práv. Obvinění neujdou zřejmě ale ani ruští vojáci. Jak píší Hospodářské noviny, podle Rady bezpečnosti OSN přibývá případů, kdy se Rusové dopustili sexuálního násilí. Navíc podle Pramily Pattenové, zástupkyně generálního tajemníka OSN, učitě není spousta podobných sexuálních napadení vůbec hlášených.
Celkem Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva k 3. červnu eviduje 124 obvinění ze sexuálního násilí souvisejících s konfliktem. Z toho, jak píší Hospodářské noviny, 97 z nich se týkalo žen a dívek, 19 mužů, sedm chlapců a v jednom případě nebylo pohlaví určeno. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja ale takové obvinění odmítá a připomíná, že ruští vojáci se řídí přísnými pravidly, která mučení a násilí na civilistech zakazují.