Vzácné mince a bankovky v oběhu: Vyplatí se zkontrolovat vlastní peněženku, mohou tam čekat miliony

Některé české mince a bankovky mají mnohem vyšší hodnotu než je ta nominální. Doma je může mít kdokoliv.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na objev za statisíce korun se může těšit ten, kdo ve své peněžence najde dvousetkorunovou bankovku z roku 1993 série A, takzvanou „zairovku“, píše web Finex. Rozpoznávací znamení je v tomto případě velmi jednoduché. Na ochranném stříbrném proužku klasického nápisu Kč je vyraženo „Republique du Zaire“. Šlo přitom původně o chybu německého prodejce kotoučků, u kterého Státní tiskárna cenin nakupovala a který do zásilky s kotoučky jeden s uvedeným nápisem přimíchal.

Stav platidla určuje cenu

Ten, komu se taková bankovka dostane do rukou na tom pořádně vydělá. V roce 2016 se „zairovka“ vydražila za 160 tisíc korun a letos dokonce za 750 tisíc korun. Tři čtvrtě milionu za jednu dvoustovku je pořádné zhodnocení. Vysoká cena je daná i tím, že není zcela jasné, kolik takových kusů se dostalo do oběhu. Odhady mluví o dvaceti, připomíná web Finex. Uvedená bankovka pochází z roku 1993 stejně jako další vzácné platidlo. Tím je pětisetkoruna série Z, která byla vytištěna za poškozené bankovky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sběratelé jsou ochotni za vzácné české bankovky i mince zaplatit statisíce korun.

Počet vydaných kusů byl významně nižší než u běžné emise, a tak se hodnota takové bankovky v dobrém stavu pohybuje až kolem 15 tisíc korun, upozorňuje dále web Finex. Ještě o tři tisíce více mohou dostat majitelé vzácných dvoutisícikorun. Její poznávací znamení je rok vydání 2007 a série E. V tomto případě jsou atraktivní pouze ty bankovky, které mají sériové číslo E 01 až E 23. Celková hodnota, za kterou se dají zpeněžit záleží i na stavu a zachovalosti platidla, připomíná web Finex.

Objevy v přírodě

V případě nalezení vzácné bankovky ve své peněžence, je třeba vyhledat odborníka. Na internetu jdou dohledat numismatické poradny či soudní znalci, kteří potvrdí hodnotu. V oběhu nejsou jen unikátní bankovky, ale také mince, jak Události247 informovaly zde. Sběratelé jsou ochotni za vzácnou desetikorunu z roku 1993 zaplatit stovky tisíc korun. Její odlišnost spočívá v uvedení Kč malými písmeny a také v tom, že jich bylo vydáno jen zhruba tisíc kusů. Vzácné jsou i mince z minulosti.

Ty je možné hledat v lesích, jak ukazují náhody nálezy, o kterých informuje web iDnes. Hrabající pes našel v lese u Vsetína malou nádobku napěchovanou pražskými groši ze 14. století. Jde tak o jeden z nejhodnotnějších archeologických objevů v historii regionu. Podobný poklad stříbrňáků našli i houbaři nedaleko hradu Lukov. Tím výčet nálezů v přírodě nekončí. Nedaleko obce Vysoká na Svitavsku uprostřed pole bylo nalezeno sedm tisíc mincí ze 16. a 17. století, které pocházejí z mnoha zemí Evropy, píše server iDnes.

Vyhráli jste někdy něco?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články