Za jednu desetikorunu lidé dostali až statisíce korun. Mince s astronomickou hodnotou může mít v peněžence každý. Stačí si ověřit pár důležitých věcí

Mezi českými platidly koluje několik vzácných kusů, za které jsou sběratelé ochotni zaplatit velké peníze. Nejcennější je desetikoruna z minulého století.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Kvůli zdražování je možné v dnešní době za desetikorunu pořídit jen málo věcí. Existují ale vzácné kusy, které mohou majitelům vynést solidní částku. Jak připomíná web CNN Prima News, v dubnu se vzácná desetikoruna z roku 1993 s malým kč vydražila za rekordních 615 tisíc korun. Podle odborníků je v oběhu mincí s menšími písmeny Kč na rubu jen necelých tisíc kusů, což z ní činí velkou vzácnost.

Chyba jako výhra

„Tato vzácnější varianta mince vznikla jako předsérie během rychlé přípravy a výroby nových českých mincí v německé mincovně v Hamburku,“ vysvětlila pro CNN Prima News vznik odlišnosti mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová. Desetikorunu ze zkušební série je možné poznat jen při bližším zkoumání. Navíc šance objevení v peněžence není nijak vysoká. V roce 1993 se totiž vyrobilo kolo 70 milionů desetikorunových mincí. Přivydělat si je možné i na desetikorunách z dalšího období.

Jak píše dále web CNN Prima News, sběratelé vyhledávají také mince z let 1994 a 1995, které mají různé chyboražby. Jde například o slabě vyražený ročník. Právě jakákoli odlišnost dělá z mincí a bankovek sběratelský kousek. Jak upozorňuje web Finex, u bankovek může jít například o otisknutý přehnutý roh, poškozenou tiskovou vrstvu či posunutý vodotisk. U mincí jde o slabě vyražené číslice i nevyražený letopočet, nebo pootočení mince. Šťastnými se mohou stát také majitelé platidel, kterých se vydalo omezený počet kusů.

Kontrola peněženky se vyplatí

Obecně platí, že mezi vzácné se počítají, pokud jich bylo vydáno méně než 30 tisíc kusů, píše web Finex. I proto je nejvzácnější českou mincí v novodobé historii České republiky zmiňovaná desetikoruna s malým Kč, kterých bylo vyraženo jen asi tisíc kusů. Slušně lze vydělat ale také na desetikoruně z roku 2000, na které je vyobrazen na rubu Petrov. Cena takového kousku se pohybuje od tří do deseti tisíc korun, píše dále web Finex. Podobnou cenu jsou ochotni sběratelé zaplatit také za padesátikorunu z roku 2000.

iV oběhu se mohou objevit stokorunové bankovky bez vodoznaku. Taková pak v dobrém stavu může svou nominální hodnotu mnohonásobně překročit

Mnohem vyšší hodnotu mají speciální bankovky. Až za 750 tisíc korun se vydražila například dvoustovka z roku 1993, které se přezdívá „zairovka“. Jejím poznávacím znamením je, že na ochranném stříbrném proužku má místo obvyklého nápisu Kč vyraženo Republique du Zarie. Došlo k tomu kvůli chybě německého prodejce kotoučků, u kterého nakupovala Státní tiskárna cenin. V oběhu je ale podle expertů jen zhruba 20 kusů, píše dále Finex.

Máte, případně měli jste doma podobnou bankovku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články