Ministerstvo zdravotnictví kauzu polní nemocnice v Letňanech už řešit nebude. Náklady na provoz stály desítky milionů

Resort zdravotnictví se rozhodl nepodat stížnost proti odložení kauzy polní nemocnice. I přes drahý provoz v ní nikdy nebyl žádný pacient s covidem-19.

i Zdroj fotografie: S vědomím Andreje Babiše / Facebook
                   

Vyšetřováním případu se zabýval policista Tomáš Hádek. Ten v kauze prázdné nemocnice považoval za hlavního podezřelého bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Epidemiolog se mohl dopustit rovnou dvou trestných činů. A to porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 ale vydalo pokyn k odložení případu.

Je případ definitivně uzavřen?

Tím tak bude zřejmě prověřování okolností, ze kterých byly na podzim 2020 pronajaty pozemky pro záložní nemocnici, ukončeno. Jak informuje server SeznamZprávy, ministerstvo zdravotnictví nehodlá podávat stížnost proti postoji státního zastupitelství. Podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba není důvod pochybovat ohledně závěrů policie na základě pokynu státního zástupce. Celou věcí by se mohlo ještě zabývat nadřízené Městské státní zastupitelství v Praze. To ale nedostalo podnět k provedení kontroly šetření.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Roman Prymula

Navíc, jak upozornil mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala, takzvaný dohled nelze využít k přezkoumání rozhodnutí policie. Server Blesk připomíná, že polní nemocnice v pražských Letňanech byla postavena armádou na základě politického rozhodnutí. Ve výstavních halách mělo být hospitalizováno až 500 pacientů s covidem-19. Ministerstvo zdravotnictví zaplatilo za provoz záložní nemocnice Bulovce loni v červenci.

Nefunkční nemocnice za desítky milionů

Právě Fakultní nemocnice Bulovka zaplatila za pronájem místa na letňanském výstavišti společnoyti ABF miliardáře Pavla Sehnala 58,5 milionu korun. Celkově stát za čtyřměsíční provoz nemocnice, která v podstatě nikdy nefungovala, uhradil 88,2 milionu korun. Případem se na základě několika trestních oznámení začala policie zabývat loni v dubnu. Pokyn k odložení kauzy nedávno vydal obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. Podle něj se nalezly jen důkazy, které vyvracely, že by došlo k pochybení trestně-právního rázu.

iZdroj fotografie: Unsplash
Nemocniční lůžko

V dokumentu policejního vyšetřovatele Hádka je přitom uvedeno, že kvůli tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi zaplatil stát za nájem přes dvacet milionů korun, i když pro zřízení nemocnice existovala i jiná nabídka. Společnost PPF měla nabízet prostory pro polní nemocnici zadarmo. Sám Prymula nechápe, proč byl ve věci podezříván. „Podával jsem vysvětlení. Vím, že se diskutovalo, jaká byla cena, ale s tím jsem já mnoho společného neměl,“ řekl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články