Češi se budou muset otužovat. Ministerstvo průmyslu chce posunout začátek topné sezóny

Připravuje se změna vyhlášky, podle které domovní kotelny a teplárny zahajují topnou sezónu. Důvodem je snaha snížit spotřebu plynu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná web TN, v Česku aktuálně platí, že topná sezóna začíná ve chvíli, kdy průměrná denní venkovní teplota klesne pod 13 stupňů Celsia ve dvou po sobě jdoucích dnech a nedá se očekávat oteplení. Již letos ale může být všechno jinak. Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje znění vyhlášky změnit. „Úpravy jsou v tom, že by se tato hodnota snížila z 13 na 12 stupňů,“ vysvětlil serveru TN náměstek ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.

Zkrácení topné sezóny o několik dnů

Tím by došlo ke zkrácené topné sezóny o několik dnů. Podle odhadu meteoroložky Dagmar Honsové by snížení limitu odložilo v Praze spuštění topení o pět a půl dne, v Liberci dokonce o sedm dní. Důvod takového nápadu je jasný. Resort průmyslu a obchodu tím chce snížit spotřebu plynu, a proto takové myšlence tleskají i odborníci. „V minulosti několikrát ten start topné sezóny byl zbytečně brzký. V situaci, kdy každý joule energie stojí třikrát tolik, tak je to opatření na místě,“ cituje hodnocení analytika společnosti ENA Jiřího Gavora server TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plyn

Ministerstvo průmyslu a obchodu se chce změnou vyhlášky připravit i na krizové scénáře, kdy může dojít k nedostatku plynu. V takovém případě by mohlo ještě dojít ke snížení teploty. Opatření se bude týkat domácností napojených na centrální teplo. Jedná se především o byty v bytových domech, kterých v je v Česku zhruba 2,5 milionu, jak uvádí server CNN Prima News.

Obavy z budoucnosti

Obavy kvůli nedostatku plynu v posledních dnech výrazně zesilují. Důvodem je pravidelná odstávka plynovodu Nord Stream 1, která začala 11. července. Přestože má trvat jen deset dní, sílí spekulace, že Rusko kohoutky nechá utažené a bude Západ vydírat. Jak Události247 informovaly, takový scénář by měl velký dopad i na Česko. Nejen pro domácnosti, ale také pro společnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nord Stream

Na plyn z Ruska spoléhá až 34 procent firem, které by musely rychle najít náhradu, nebo zastavit svou činnost. Následkem by byla nejen velká nezaměstnanost, ale také nedostatek základních potravin, protože bez plynu nejsou schopny fungovat ani pekárny. Česko sice uzavřelo tento týden dohodu s Německem o vzájemné pomoci, důležité je ale připomenout, že sousední země je na plynovodu Nord Stream 1 závislá stejně jako Česko.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články