Na Ukrajině stále probíhají boje a součástí strategie ruské armády je také rozmisťování min. Kvůli tomu bude těžké dát zemi i po válce do pořádku.
Na miny, které zabíjejí nevinné lidi, včetně dětí, upozorňuje web The Sun. Podle britského ministerstva obrany měly výbušniny zanechané ve dříve okupovaných oblastech zabít už přes 750 civilistů, každá osmá oběť je přitom dítě. „Na Ukrajině jsou nadále denně hlášeny civilní oběti související s minami. Nejvíce postiženými oblastmi jsou Chersonská a Charkovská oblast. Tedy oblasti, které dříve Rusko okupovalo,“ cituje ze zprávy britského resortu obrany web The Sun.
Incidentů bude s teplým počasím přibývat
Podle britského ministerstva se totiž více lidí zapojí do zemědělských činností. Právě na otevřených polích mohou být ruské miny uloženy. Zneškodnění nástražných systémů bude dlouhodobou záležitostí. Podle britského resortu obrany bude odminování Ukrajiny trvat nejméně deset let, píše web The Sun. Podle Výboru pro bezpečnost a ochranu podnikání Evropské obchodní asociace (EBA) je poseto nášlapnými minami až 174 tisíc kilometrů čtverečních ukrajinského území, píše web ČT24.
To pro představu znamená oblast větší než území dvou Českých republik. Jde o nejen velká pole, ale také soukromé pozemky u obytných domů. Server Novinky připomíná, že Rusko nepodepsalo Ottawskou úmluvu o zákazu použití, skladování, výroby a transferu protipěchotních min z roku 1997. Přestože dohodu neratifikovaly žádné vojenské velmoci jako USA či Čína, většina z nich už zakázané miny nevyrábí. Naopak Rusko má mít podle Mezinárodní kampaně za zákaz protipěchotních min přes 26 milionů kusů.
Kyjev dokument v minulosti podepsal
Web Novinky píše, že Ukrajina úmluvu přijala v prosinci 2005. Podle zprávy z roku 2018 zničila skoro 1,5 milionu min. Dalších 4,5 milionu měla v té době ještě zničit. Jestli k tomu došlo se neví. Nicméně se vůči Ukrajině objevily v průběhu války obvinění v souvislosti s použitím min. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch loni vyzvala Kyjev k objasnění obvinění, že na ruské jednotky u Izjumu byly vypáleny tisíce protipěchotních min PFM-1, které se označují jako motýlkovité miny, popisuje web Novinky.
Motýlí miny jsou zhruba deset centimetrů široké, mají tvar křídel a často zelenou či hnědou barvu, aby splývaly se zemí, uvádí web ČT24. Riziko je i v tom, že dětem často připomínají hračky. Ukrajina přesto tvrdí, že závazky Ottawské úmluvy neporušuje. Letos ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zprávu organizace o minách prozkoumá, ale dosud se k celé záležitosti nevyjádřilo. Upozornilo však na válečné zločiny ze strany Ruska.