Hollywoodská hvězda přijela na Ukrajinu. Jolie se ve Lvově setkala se zraněnými dětmi

Americká herečka Angelina Jolie se nečekaně objevila v ukrajinském Lvově. Jako zástupkyně OSN navštívila děti zraněné při raketovém útoku v Kramatorsku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přítomnost americké herečky Angeliny Jolie na Ukrajině potvrdil šéf vojenské správy Maksym Kozytskyj, jak píše server CBS News. Světová celebrita se jako zvláštní vyslankyně vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) setkala s dětmi, které byly zraněny při raketovém útoku na vlakové nádraží ve východoukrajinském Kramatorsku. K tomu došlo na začátku dubna a zahynulo při něm minimálně 52 lidí. Podle Kozytského byla americká herečka „velmi dojata“ příběhy dětí, se kterými se setkala.

Jolie natočena v kavárně

Podle šéfa vojenské správy měla Jolie navštívit v západoukrajinském městě také internátní školu a na hlavním nádraží se viděla i s dobrovolníky poskytujícími lékařskou a psychologickou pomoc lidem, kteří přijíždějí z válečných oblastí. Některým obyvatelům Lvova přítomnost americké herečky neunikla. Hojně sdílené se stalo video zachycující Jolie při návštěvě kavárny. Autorka záznamu je novinářka a bloggerka Maja Pidhorodecká, která zastavení americké herečky pro kávu trefně okomentovala.

„Nic zvláštního. Jen Lvov. Prostě přišla vypít kávu. Jen Angelina Jolie. Prostě Ukrajinu podporuje celý svět,“ cituje její slova server iDnes. A má pravdu. Ukrajině se opravdu dostává podpory z celého světa. A to nejen té finanční. Mnoho světových státníků přijíždí navštívit ukrajinskou hlavu státu přímo do Kyjeva, a to i přes rizika, která v zemi nacházející se ve válce hrozí. Jedním z prvních politiků, kteří dorazili do ukrajinského hlavního města byl v březnu český premiér Petr Fiala.

Zrušená představení v Moskvě

Už v prvních dnech ruské invaze například herečka AnnaLynne McCordová napsala Vladimiru Putinovi osobní báseň, jak informuje ČT24. Někteří muzikanti zase jako důkaz nesouhlasu s invazí, zrušili své koncerty v Rusku. Nevystoupí tam například Iggy Pop nebo Nick Cave. K rušení akcí se uchyluje také ruská strana, i když z opačného důvodu. Jak informuje server Al Jazeera, proslulé moskevské Velké divadlo zrušilo sérii představení dvěma režisérům, kteří nesouhlasí s válkou na Ukrajině.

Ke změně programu došlo bez uvedení důvodu. Impuls k tomu je ale zřejmý. Operní režisér Timmofej Kuljabin vyjádřil solidaritu s Ukrajinou na sociálních sítích, když sdílel příspěvek, který ruskou stranu zesměšňoval. Byla v něm zobrazena obálka knihy Vojna a mír, ale první slovo bylo nahrazeno výrazem speciální operace. Jde o termín, který používá Kreml jako označení války na Ukrajině. Režisér Kirill Serebnnikov je zase nevítaný kvůli svému prohlášení pro France24, že Rusko válku začalo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články