Má přijít „strašná válka“. Rusové vyhrožují vyostřením konfliktu. Poradce Zelenského zareagoval

Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin tvrdí, že dodávání zbraní Ukrajině, které ohrožují Rusko, vyvolá katastrofu.

i Zdroj fotografie: Andrey Korchagin / Creative Commons / CC BY
                   

Šéf Státní dumy své výhružné vyjádření sdílel v aplikaci Telegram, informuje web Plus Jeden Deň. „Jestli Washington a země NATO dodají zbraně, které budou použity na útoky na civilní města a pokusy obsadit naše území, jak hrozí, povede to k odvetným opatřením s použitím silnějších zbraní,“ napsal Vjačeslav Volodin, který je blízkým spojencem prezidenta Putina. Kroky Západu tak podle něj vedou k tomu, že argumenty proti použití zbraní hromadného ničení jsou „neudržitelné“.

Kyjev rychle zareagoval

,,Nečelili situaci, ve které by byla ohrožena bezpečnost jejich občanů a územní celistvost země,“ cituje Volodina Plus Jeden Deň. Podpora Ukrajiny ze strany západních zemí má proto podle Volodina přenést svět do „strašné války“, která má eventuálně podle něj přijít, uvádí Plus Jeden Deň. Moskva ostrým prohlášením reaguje na páteční rozhodnutí 50 zemí. Ty se dohodly, že poskytnou Kyjevu vojenskou techniku v hodnotě miliard dolarů, včetně obranných vozidel a munice na zatlačení ruských sil, připomíná Plus Jeden Deň.

Slova šéfa Státní dumy nezůstala bez ukrajinské reakce. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že Volodin vyhrožuje hrozbou pro bájná města Ruské federace a jde o eskalaci, píše web iDnes. „To znamená, že Ruská federace 11 měsíců bombarduje Ukrajinu, hromadně zabíjí civilisty, ale Ukrajina a svět to musí mlčky snášet a neklást odpor…,“ napsal poradce ukrajinského prezidentského úřadu na sociální síť Twitter.

Leopardi můžou situaci ještě vyostřit

Web iDnes připomíná, že Moskva zahájila invazi loni v únoru a od té doby vedou ruské síly pozemní boje proti ukrajinským jednotkám. Od podzimu dochází pravidelně k masivním vzdušným útokům proti ukrajinským městům a energetické infrastruktuře. Při nich často umírají také civilisté. Nic na tom nemění ani neustálé ubezpečování Ruska, že útočí jen na vojenské cíle. Volodin ale nebyl jediným ruským představitelem, který Západu kvůli dalším vojenským dodávkám pro Ukrajinu vyhrožuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dmitrij Medveděv je tvrdý zastánce ruské invaze na Ukrajinu. Ke kritikům je nelítostný

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv minulý týden vzkázal Alianci, že porážka Ruska na Ukrajině může vyvolat jadernou válku, jak Události247 psaly v pátek. Podobné výroky se dají z ruské strany předpokládat i v dalších dnech, a to vzhledem k tomu, že zřejmě brzy budou poslány Kyjevu i německé tanky Leopard 2. Polsko podle svého premiéra Matusze Morawieckého požádá Berlín o povolení, uvádí ČT24. Německo s posláním leopardů otálí, Události247 o tom informovaly o víkendu.

Jaké je podle vás řešení této situace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda