Nebezpečná horečka z Afriky se už objevila v Evropě. Způsobuje i krvácení z očí

Závažné virové onemocnění způsobuje záchvaty i krvácení z očí. Muž z anglického Bedfordshire si ho dovezl ze západní Afriky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Horečka Lassa je virové onemocnění, které se vyskytuje převážně v západní Africe. Jak informuje server TN, právě na africkém kontinentu byla na dovolené rodina z Velké Británie. Tři její členové se závažným virovým onemocněním nakazili. V pátek muž z anglického okresu Bedfordshire na horečku Lassa zemřel. Jde o vůbec první britskou oběť tohoto virového onemocnění.

Kolik lidí se celkem už nakazilo?

V rámci celé Evropy se v historii horečkou Lassa nakazilo zhruba 30 lidí. Všichni předtím navštívili africký kontinent. Aktuálně jsou ve Velké Británii evidovány tři případy této nemoci. Všechny se objevily v rámci rodiny zemřelého muže. Jedna z osob se úspěšně z onemocnění vyléčila, další osoba je nadále v nemocnici. Podle deníku Daily Mail jde o první případy horečky Lassa v rámci Velké Británie od roku 2009. V celé historii pak eviduje země takových případů 11.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocniční koridor

Britská Agentura pro zdravotní bezpečnost se proto rozhodla začít vir v zemi trasovat. Zároveň veřejnost uklidnila, že možnost síření viru je velmi nízká. Britská agentura uvedla, že osoby, které byly v kontaktu s nakaženým kontaktuje, aby jim byla poskytnuta především podpora a rady.

WHO je ovšem ve střehu

Zmiňované onemocnění bedlivě sleduje také Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které má nemoc pandemický potenciál. Horečkou Lassa se většinou nakazí lidé, kteří se dotýkali jídla potřeb nebo domácích potřeb, které byly kontaminovány močí, anebo výkaly infikovaných krys. Virus se ale přenáší také tělesnými tekutinami.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lékařka v Africe

Projevem onemocnění jsou záchvaty a krvácení z očí. U žen může dojít dokonce ke krvácení z pochvy. Velká část nakažených si projde nemocí bez jakýchkoliv příznaků, u pětiny lidí ale virus postihne všechny orgány. Horečka Lassa je aktuálně velmi rozšířená hlavně v Nigérii. Ale vyskytuje se také v několika dalších zemích na západním pobřeží Afriky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články