Blíží se konec penzí v Česku? Nová analýza ukázala, že důchody nejsou udržitelné. Stát je nezvládne uplatit

O důchodové reformě se mluví dlouho, ale zatím stále nedošlo na konkrétní kroky. V budoucnu tak mohou být penze velkým problémem.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Web ČT24 píše, že v případě nepřistoupení k důchodové reformě se začnou od 30. let důchody ve vztahu k průměrné mzdě rychle snižovat. Aktuálně činí poměr 48 procent, ale v roce 2059 by podle aktuálního nastavení dosáhl jen 27,2 procenta, jak předpokládá analýza společnosti Cyrrus, informuje ČTK. Je zjevné, že životní úroveň penzistů půjde strmě dolů a budou se muset spolehnout především na vlastní úspory než na stát.

Predikce jsou nelítostné

„Demografický vývoj je velmi nepříznivý. Zatímco dnes pracují zhruba tři ekonomicky aktivní lidé na jednoho důchodce, v blízké budoucnosti to budou jen dva. Z toho vyplývá, že důchodový systém, jak je dnes nastavený, bude kolabovat,“ cituje vysvětlení ekonoma Víta Hradila web ČT24. Potvrzuje to i pohled na financování důchodového systému. Loni podle Hradila skončil v deficitu 22 miliard korun, letos to má být 70 miliard. To naznačuje, že penze jsou neudržitelné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku je také skupina seniorů, kteří mají důchod vyšší než 70 tisíc měsíčně

Události247 již na začátku února upozorňovaly, že do deseti let nebudou peníze na důchody. I proto musí přijít reforma. Nutné změny se ale nebudou lidem líbit. Ve hře je nejen zvýšení věku odchodu do důchodu, ale také snížení penzí a zvýšení daňových a pojistných příjmů. Poměrně v klidu mohou být jen ročníky 1965 a starší, ostatní by měli rychle začít spořit, aby si užili alespoň trochu důstojnou penzi. „Nejhůř na tom bude ročník 1985, průměrně budou dostávat 28 procent průměrné mzdy,“ cituje ČT24 experta Hradila.

Bez spoření penze nebude

Mladí lidé, kteří by ve své penzi toužili po stejném standardu jako mají jejich prarodiče by si měli velmi rychle začít spořit. A to nemalé částky. Podle vedoucí analytického oddělení Cyrrusu Anny Píchové by dnešní dvacátníci „museli investovat zhruba 1000 korun měsíčně do dynamických fondů, nebo si ukládat zhruba 8000 korun měsíčně na spořící učet“. U třicátníků je to o tisíc korun více u dynamických fondů, a o 1500 korun více u spořicího účtu, uvádí ČTK.

Na začátku března Události247 informovaly, že podle nejnovějších propočtů mají mít lidé pro důstojné stáří naspořeno zhruba 2,5 milionu korun. Vše nasvědčuje tomu, že budoucí penzisté se rozhodně nebudou moci spolehnout na stát a na stáří se zajistit sami. Současná vláda navíc připravuje změny, které lidem vstup do důchodu ztíží. Web Seznam Zprávy informuje, že do předčasné penze by mohli podle nových podmínek jít pouze lidé, kteří se účastnili důchodového pojištění aspoň 40 let. Aktuálně platí o pět let kratší doba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články