Covid-19 nezmizel a vrátí se na podzim. Navíc se k němu mohou přidat i opičí neštovice

Už několikátý měsíc je na první pohled z hlediska koronavirového onemocnění klid. Svět se aktuálně soustředí spíše na opičí neštovice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Počty nově nakažených covidem-19 téměř nestoupají. Jak vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví za neděli přibylo 29 pozitivních případů. Proti desítkám tisíc nově nakažených z počátku letošního roku tak jde o zanedbatelné číslo. Klid je také v nemocnicích, kde je hospitalizováno 96 pacientů s pozitivním testem na koronavirus. Leckomu se tak může zdát, že více než dvouletá kapitola covidu-19 je pryč. Zdání ale může klamat. Na to upozorňují i odborníci, kteří na podzim očekávají další nárůst případů.

Pfizer pořádně vydělal

„Covid tu s námi bude i nadále, to nejhorší už ale máme za sebou. Jestli covid pocítíme více, tak možná zase na podzim,“ uvedl před pár týdny pro CNN Prima News hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal. Zároveň ale uklidňuje, že situace bude mnohem lepší než v minulých dvou letech. Jedním z důvodu má být očkování. Právě v souvislosti s vakcínou si mnoho lidí v posledních měsících oddechlo. Očkování není nutné mít pro vstup do restaurace, ani za kulturou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína Pfizer

Tlak na vakcínu proti covidu-19 se ale může znovu objevit v souvislosti s nárůstem případů na podzim. Mnoho lidí má ještě v živé paměti, jak intenzivně vláda v této věci na občany apelovala. Měla k tomu důvod i ekonomický. Jak na konci loňského roku informovala ČTK, Česko za vakcíny zaplatilo výrobcům více než šest miliard korun. Nejvíce společnosti Pfizer, která dostala od českého státu za očkovací látky 4,7 miliardy korun. To je samozřejmě mizivé číslo proti tomu, jaké celkové tržby Pfizer za celý loňský rok zaznamenal.

Čtvrtá proti covidu, první proti neštovicím

Jak psal server iDnes, celkem si společnost vydělala 1,7 bilionu korun. Velkou část tvořily právě vakcíny proti covidu-19. Masivní růst navíc firma očekává i v letošním roce nejen díky vakcínám, ale také léku na koronavirové onemocnění s názvem paxlovid. Je tak zřejmé, že vlivná společnost si nebude chtít, dočasným uklidněním situace, nechat vzít vysoké tržby a nátlak okolo pandemie se na podzim opět vyostří. Tlačeni do očkování budou zejména lidé, kteří dosud nemají třetí dávku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Neštovice

Objevují se také informace, že pro určitou skupinu obyvatel bude nutná také čtvrtá dávka. Tím ale nemusí očkovací maraton pro letošní rok skončit. V posledních dnech se čím dál častěji mluví o případech opičích neštovic. Jak informuje server ČT24, v Česku je aktuálně pět případů této infekční nemoci. Potvrzena byla už v mnoha státech Evropy a dá se předpokládat její další šíření. Pomoci pomůže očkování proti pravým neštovicím. To ale bylo ukončeno v roce 1980. Logicky se tak nabízí otázka, jestli nebude na podzim tlak i na znovuzavedení této vakcíny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články