Češi zbytečně přeplácí za potraviny. Někteří z nich ale přišli na způsob, jak jednoduše ušetřit tisíce korun

Vysoká inflace nutí domácnosti šetřit i na potravinách. Přitom není nutné si za každou cenu něco odpírat, stačí hledat své oblíbené zboží jinde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Inflace v srpnu dosáhla 17,2 procenta a v dalších měsících se výraznější pokles neočekává. Jak informuje Česká národní banka (ČNB), meziročně v druhém prázdninovém měsíci rostly ceny potravin, nápoje a tabáku o 15,1 procenta. Promítá se na tom pokračující válečný konflikt na Ukrajině, v jehož důsledku rostou ceny agrárních komodit. Na jejich zdražování má vliv také energetická krize. Výrazné zvyšování cen je pozorovatelné především u pečiva, což ovlivňuje skutečnost, že Ukrajina hraje důležitou roli ve světové produkci pšenice, uvádí ČNB.

Krize postihla i ty největší

Lidé jsou tak často v obchodech překvapení, jak rychle se cenovka u jejich oblíbeného pečiva mění. Navíc se ukazuje, že ceny potravin začnou stoupat ještě více. Dosavadní zvyšování byla především aktivita obchodních řetězců, které se snažily využít krizové situace. Aktuální krize pramenící z války na Ukrajině a vysokých cen energií se má teprve do konečných cen potravin naplno promítnout. Řada výrobců potravin bojuje s vysokými náklady na energie a některé to dostává do značných problémů.

V červených číslech skončila za července například i největší česká mlékárna Madeta, které stouply náklady na elektřinu meziročně až o 100 procent, jak informuje web iRozhlas. Dá se tak očekávat, že vysoké náklady na energie budou chtít výrobci reflektovat v cenách výrobků. Spotřebitelé tak musí počítat s dalším zdražením. Přitom už nyní lidé viditelně pokles své životní úrovně vnímají. Jak píše ČTK, zhoršení celkového stavu české ekonomiky pociťuje 98 procent lidí, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos.

Obliba zlevněnek

Podle údajů banky Creditas lidé v srpnu meziročně zvýšili své výdaje za potraviny o desetinu, uvádí ČTK. Podle průzkumu Ipsos se lidé s vyššími cenami v obchodech vyrovnávají hlavně tím, že kupují levnější zboží. Zhruba čtvrtina pak nadále kupuje stejné zboží, ale v menším množství, píše ČTK. Velmi zajímavou možností je přitom návštěva obchodů, které se zaměřují na prodej nejlevnějšího zboží. Pořizují ho ve skladech po celé Evropě velmi výhodně, protože má před uplynutím minimální trvanlivosti nebo je lehce poškozené.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Supermarket

Nakoupit se v takových obchodech dá téměř vše, jak je viditelné z nabídky webu Nejlevnější potraviny. Od rýže, přes vejce či omáčky na maso. Slevy mohou dosahovat i více než 70 procent. Počty obchodů se zlevněnými potravinami navíc rostou a dá se předpokládat, že s rostoucí inflací se jim bude dařit. Mohou tak být zajímavou alternativou k supermarketům, které nejsou schopny tak znatelné slevy nabídnout. Lidé tím mohou ušetřit na měsíčních nákladech na potraviny i tisíce korun.

Snažíte se šetříte na potravinách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články