Zdražování potravin pokračuje a odborníci upozorňují, že bude hůř. Přesto některé ceny u masa mohou zákazníky doslova šokovat.
V obchodech není možné najít téměř nic, co za poslední půl rok nezvýšilo svou cenu. Rodinný nákup tak může vyjít dráže až o stovky korun než před rokem. Jak píše web iRozhlas, vyšší ceny se týkají i těch nejzákladnějších potravin. Za vejce, sýr, máslo či uzeniny v obchodech zaplatíte v součtu o téměř polovinu vyšší částku než loni. Podle dat Českého statistického úřadu loni v létě stálo máslo 32 korun, letos už 54 korun. Výrazně ale rostou ceny také u pečiva, olejů či mouky.
Zdražuje vše
„Teď stojím u mouky – 14 dní zpátky, možná měsíc zpátky stála 14,90, teď 26,90. Za běžný nákup jsem nedávno zaplatila 300 korun a teď je to 500 a více. To už je to skoro o 100 procent,“ popsala pro server iRozhlas svou zkušenost důchodkyně Ivana. Zatímco zmíněná seniorka vydá za celý nákup 500 korun, při pořízení potraviny v supermarketu Albert může jen jediná položka nutná k přípravě obědu stát takovou částku. Až šokující tak může pro někoho být cenovka u kuřete ve zmiňovaném obchodním řetězci.
Jeden větší kus drůbeže může vyjít právě až na pětistovku. Důvodem je skutečnost, že supermarket Albert požaduje například za kuře z bio chovu či kuře takzvaně žluté pocházející z Francie více než 200 korun za kilogram. Přestože jde o jakostně vyšší kategorii kuřat, cena je výrazně vyšší, než bylo doposud zvykem. I cena běžného kuřete není zrovna nejnižší. Liší se samozřejmě obchod od obchodu. V průměru se ale pohybuje od 90 do 140 korun za kilogram. I to je o mnoho více než v loňském roce.
Kauza Polsko
Změna je navíc v nedohledu, protože zemědělci již upozornili, že zdražování kvůli vyšším vstupním nákladům bude pokračovat. Není tak překvapivé, že lidé hledají způsoby, jak na potravinách ušetřit. Jedním ze způsobů je nakupování ve slevách. Nabízí se ale i jiné alternativy k hypermarketům a supermarketům. Jednou z nich je nákup v obchodech, které nabízí potraviny s blížícím se koncem minimální doby trvanlivosti, a to s výrazně nižší cenovkou, jak Události247 informovaly zde.
To s sebou ale může přinášet značná rizika. Například levné kuře může pocházet z Polska, kde se objevil v souvislosti s drůbežím masem velký problém. Jak informuje web iDnes, dvojice podnikatelů z Poznaně dodávala polským výrobcům krmiv místo potravinářských olejů ty technické. Maso z Polska tak může být potenciálně závadné. Natrefit na něj přitom není nijak složité. Jak připomíná web iDnes, podle české potravinářské komory je až 50 procent drůbeže na českém trhu právě ze sousední země.